Mutacja czynnika V Leiden – kiedy warto zrobić badanie genetyczne?

  1. Badanie mutacji czynnika V Leiden – kiedy w rodzinie pojawiła się zakrzepica
  2. Badanie mutacji czynnika V Leiden – kiedy jesteś narażony/-a na dodatkowe czynniki ryzyka zakrzepicy
  3. Badanie mutacji czynnika V Leiden – kiedy planujesz ciążę lub jesteś po stracie

Obecność mutacji czynnika V Leiden to podwyższone ryzyko zakrzepicy i powikłań (m.in. zatoru płucnego) przez całe życie oraz straty ciąży i innych nieprawidłowości w tym szczególnym okresie. Kiedy zatem dobrze przebadać się w kierunku tej mutacji? Sprawdź!

leiden

Badanie mutacji czynnika V Leiden – kiedy w rodzinie pojawiła się zakrzepica

Warto wiedzieć, że mutacja czynnika V Leiden jest dziedziczna (i nie tylko ona – również inne zmiany w genach związane z trombofilią wrodzoną), dlatego można ją przekazać dzieciom. Gdy w rodzinie wystąpiły epizody zakrzepowo-zatorowe albo choroby układu krążenia, dobrze więc sprawdzić swoje obciążenie genetyczne.

Badanie mutacji czynnika V Leiden – kiedy jesteś narażony/-a na dodatkowe czynniki ryzyka zakrzepicy

Ryzyko zakrzepicy podwyższają takie czynniki jak palenie papierosów, ciąża i połóg, otyłość, korzystanie z antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej, długie unieruchomienie, operacja. Gdy jesteś więc osobą narażoną na któryś z nich, warto wykonać badanie w kierunku mutacji czynnika V Leiden.

Badanie mutacji czynnika V Leiden – kiedy planujesz ciążę lub jesteś po stracie

Trombofilia wrodzona, m.in. ta związana z mutacją czynnika V Leiden, jest jednym z możliwych powodów poronienia (także poronień nawykowych). To badanie genetyczne jest zatem wykonywane przez wiele kobiet po stracie i tych, które są na etapie przygotować do ciąży. Dzięki wynikowi lekarz ma szanse rozpocząć odpowiednie leczenie na wczesnym etapie i zmniejszyć ryzyko poronienia.