Określenie płci po poronieniu – dlaczego warto?

Identyfikacja płci po poronieniu może ułatwić rodzicom pogodzenie się ze stratą. Określenie płci poronionego płodu umożliwi też skorzystanie z przysługujących im praw: prawa do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, urlopu macierzyńskiego (56 dni) i zasiłku pogrzebowego (4000 zł). Po utracie ciąży warto wykonać również badanie przyczyn poronienia – dzięki temu para pozna swoje szanse na zdrowe potomstwo w przyszłości.

Określenie płci po poronieniu

Przeczytaj więcej o określeniu płci po poronieniu:

  1. Identyfikacja płci po poronieniu – kiedy można określić płeć dziecka?
  2. Określenie płci po poronieniu: względy psychologiczne
  3. Określenie płci martwego płodu po poronieniu i możliwość skorzystania z przysługujących praw po poronieniu
  4. Poznanie przyczyn poronienia za pomocą badań genetycznych
  5. Określenie płci po poronieniu wykonywane jest prywatnie w laboratoriach DNA
  6. Określenie płci po poronieniu – cena
  7. Identyfikacja płci po poronieniu – na co zwrócić uwagę?

Identyfikacja płci po poronieniu – kiedy można określić płeć dziecka?

Zazwyczaj precyzyjne określenie płci poronionego płodu jest możliwe dopiero w połowie ciąży, a więc w okolicach 20 tygodnia, niekiedy nieco wcześniej. W tym okresie narządy rozrodcze malucha są już bardzo dobrze rozwinięte, a przez to widoczne na obrazie USG. Niestety nie wszystkim mamom udaje się donosić ciążę do tego czasu. W sytuacji, gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży jedynym rozwiązaniem będą badania genetyczne materiału poronnego. Czy takie testy mają jednak jakikolwiek sens?

Oczywiście. Badanie genetyczne po poronieniu warto wykonać, ze względów psychologicznych, formalnych, jak również medycznych. Dlaczego?

Określenie płci po poronieniu: względy psychologiczne 

Poronienie bywa dla rodziców źródłem ogromnego  cierpienia. Wiele matek po śmierci nienarodzonego dziecka przechodzi traumę, która może trwać miesiącami. Określenie płci poronionego płodu w pewnym sensie nadaje mu osobowość, a to może ułatwić  pogodzenie się ze stratą. Ma to więc głównie znaczenie psychologiczne. Będą oczywiście rodzice, u których ta wiedza wywoła skutek zupełnie odwrotny  – spotęguje tylko żal spowodowany śmiercią potomka. Jak widać, jest to więc sprawa dość delikatna i zarazem bardzo indywidualna.

Określenie płci martwego płodu po poronieniu i możliwość skorzystania z przysługujących praw po poronieniu

Identyfikacja płci po poronieniu jest również ważna również ze względów formalnych. Rodzice, którzy nie znają płci dziecka nie otrzymają jego aktu urodzenia (z adnotacją, że urodziło się martwe), wystawionego przez Urząd Stanu Cywilnego. Nie mogą oni tym samym skorzystać z przysługujących im przywilejów, a więc np. z uzyskania wynoszącego 4000 zł zasiłku pogrzebowego. Kobieta nie będzie też mogła w takiej sytuacji ubiegać się o możliwość pójścia na 8- tygodniowy urlop macierzyński (100% płatny). Dlatego jeśli niedoszła mama nie czuje się na silach, aby wrócić do pracy warto, aby rozważyła możliwość skorzystania z takiego przysługującego urlopu.

Poznanie przyczyn poronienia za pomocą badań genetycznych

Testy DNA są obecnie najskuteczniejszą metodą spojrzenia w niewidoczne gołym okiem choroby i wady ludzi. Rodzice, którzy zdecydowali się na wykonanie badania płci płodu po poronieniu mogą być pewni, że dostarczy ono rzetelnych informacji, a pleć zostanie określona prawidłowo. W takiej analizie genetycznej uwzględnia się dwa rodzaje próbek: tkanki płodu lub wycinek kosmówki. Oprócz płci test DNA pozwoli także poznać rzeczywistą przyczynę poronienia, która jak wiadomo bardzo często leży w genetyce, a konkretnie w złej liczbie lub niewłaściwej budowie chromosomów.

Tak jest m.in. przy zespole Downa – wadzie wrodzonej, będącej wynikiem obecności dodatkowego trzeciego chromosomu 21 w kariotypie. Do błędu w materiale genetycznym dochodzi najczęściej już w momencie zapłodnienia lub we wczesnym okresie życia płodowego.

Diagnostyka poronień, zwłaszcza tych nawracających nie jest łatwa, ale dzięki niej można poznać prawdziwe przyczyny poronień. Do większości poronień (nawet 70% przypadków) dochodzi wskutek wystąpienia nieprawidłowości w chromosomach, przez które zarodek nie mógł prawidłowo się rozwiać. Takie zmiany pojawiają się w materiale genetycznym losowo. Badanie przyczyn poronienia pozwoli więc odzyskać rodzicom spokój – jeśli diagnostyka poronień wskazała obecność aberracji chromosomowych, oznacza to, że rodzice i lekarze nie mogli nic zrobić, aby dziecko urodziło się zdrowe.

Badanie przyczyn poronienia jest szalenie istotne także z jeszcze jednego powodu – określa szanse partnerów na posiadanie w przyszłości kolejnego dziecka oraz ryzyko ewentualnych strat ciąży. Stwierdzenie aberracji chromosomowej jako przyczyny poronienia to wbrew pozorom dobra wiadomość, ponieważ takie nieprawidłowości dotyczą zwykle tylko tej jednej ciąży i kolejne dzieci rodzą się już zdrowe. Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium, upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka, aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

Określenie płci po poronieniu wykonywane jest prywatnie w laboratoriach DNA

Jak przeprowadzana jest identyfikacja płci po poronieniu? Aby wykonać badanie rodzice muszą przekazać do laboratorium próbkę z poronienia zabezpieczoną w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym. Jeśli kobieta dopiero czeka na poronienie/zabieg łyżeczkowania może poprosić lekarza o zabezpieczenie odpowiednich tkanek do badania. Może to być: kosmówka, kawałek pępowiny lub kawałeczek tkanki płodu.

Materiał poronny do badania mającego na celu określenie płci poronionego płodu może zostać zabezpieczony w soli fizjologicznej i następnie, dostarczony do laboratorium genetycznego nawet do 7 dni od pobrania próbki. Ważne jest, by próbka była przechowywana w lodówce. Należy zwrócić uwagę również na to, aby materiał z poronienia nie był zabezpieczony w formalinie, ponieważ degraduje ona DNA.

Określenie płci po poronieniu – cena

Ile trzeba zapłacić za określenie płci poronionego płodu? Badanie płci po poronieniu to zazwyczaj koszt około 400 zł. Jednak rynek nie jest jednolity i można napotkać o wiele droższe badania.

Identyfikacja płci po poronieniu – na co zwrócić uwagę?

Na co powinni uważać rodzice, którzy zdecydowali się na określenie płci poronionego płodu? Warto zwrócić uwagę na to, jak szybko wydawany jest wynik – jeśli w przeciągu kilku dni, to można szybko skorzystać z przysługujących praw po poronieniu. Niektóre laboratoria gwarantują również bezpłatny odbiór próbki kurierem z domu lub ze szpitala – co może być ułatwieniem dla rodziców, którzy są mniej mobilni.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając laboratorium do badania płci martwego płodu?

Istotne jest to, czy laboratorium posiada certyfikaty potwierdzające jakość wykonywanych analiz genetycznych oraz dobrą renomę na rynku. Badanie przyczyn poronienia oraz badanie w celu identyfikacji płci po poronieniu warto wykonać w laboratorium, które posiada dobre opinie pacjentów, którzy wykonywali już tam testy DNA. Jeżeli szukasz miejsca w którym wykonasz badania płci płodu po poronieniu – skontaktuj się z nami. Znajdziemy dla Ciebie najwygodniejszą placówkę.
Określenie płci po poronieniu


Zobacz też:

Aktualizacja: 27 lipca 2020 r.

4.8/5 - (5 głosów / głosy)