Jak pomóc kobietom po poronieniu – rekomendacje

We wrześniu 2016 roku Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie wydał specjalny dokument: „Niekorzystne zakończenie ciąży – Rekomendacje postępowania z pacjentkami dla personelu medycznego oddziałów położniczo-ginekologicznych województwa mazowieckiego”. Jest on przeznaczony zarówno dla personelu medycznego, jak i kobiet po poronieniu oraz ich rodzin.jak pomóc kobietom po poronieniu rekomendacje

  1. Rekomendacje – jaki jest ich cel?
  2. Rekomendacje – wskazówki dla personelu
  3. Rekomendacje – wskazówki dla rodzin
  4. Rekomendacje – wskazówki dla kobiet

Rekomendacje – jaki jest ich cel?

Celem wydania dokumentu jest rozpowszechnienie takich praktyk, które zapewnią szacunek, dobre traktowanie i pomoc (psychologiczną, praktyczną, emocjonalną) wszystkim kobietom, które doznały niepowodzenia położniczego. Przez ten termin rozumie się zarówno poronienie, jak i urodzenie martwego dziecka czy śmierć dziecka zaraz po urodzeniu.

Ma więc wymiar głównie edukacyjny – w prosty sposób tłumaczy, jak i dlaczego postępować w danej sytuacji. Skupia się również na tym, jak istotne jest odpowiednie taktowanie kobiet po stracie dziecka i jak ważne jest zrozumienie tego, co właśnie przeżywa. Znajdują się w nim także bardzo istotne informacje dla kobiety, które mają na celu odnalezienie się w nowej sytuacji prawnej i emocjonalnej.

Ze względu na złożoność problemu, rekomendacje zostały stworzone przez specjalistów z różnych dziedzin, m.in. konsultanta w dziedzinie perinatologii, psychologa, położną czy osobę duchowną.

Rekomendacje – wskazówki dla personelu

Dokument zawiera szczegółowe wskazówki dla osób, które mają kontakt z pacjentką w szpitalu. Obejmują one m.in. sposób i rodzaj zadawanych pytań (zamieszczono także wzór ankiety), konieczność traktowania kobiety z szacunkiem w każdej sytuacji oraz informacje na temat pożegnania z dzieckiem (do którego ma prawo każda kobieta – w intymnej atmosferze), określenia płci i innych przysługujących praw.

Dokument zaleca również oddzielenie kobiety po poronieniu od tych, które urodziły zdrowe dzieci lub czekają na szczęśliwe rozwiązanie, a także zapewnienie pomocy psychologicznej na życzenie kobiety.

Dzięki stosowaniu tego typu praktyk, kobieta powinna czuć się bezpieczniej. Wsparcie i pomoc płynące od personelu medycznego powinny ułatwić jej przejście przez tę sytuację i odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Rekomendacje – wskazówki dla rodzin

W dokumencie znajdują się m.in. etapy żałoby, które warto poznać, by lepiej pomóc osobie po utracie dziecka. Skupiono się również na tym, jak ważne jest wsparcie bliskich na każdym etapie żałoby. Rekomendacje obejmują także krótkie zasady dla rodziny i bliskich kobiety i/lub jej partnera (np. „słuchaj i nie osądzaj”). Dzięki ich zrozumieniu i zastosowaniu nie tylko w szpitalu, ale później w życiu codziennym, rodzice, którzy doświadczyli straty, poczują ważne dla nich wsparcie i szybciej wrócą do normalnego funkcjonowania.

Rekomendacje – wskazówki dla kobiet

Dokument zawiera przede wszystkim zachętę do rozmowy z personelem i zadawania pytań, wyrażania emocji i uczuć, a także wytłumaczenie, jak ważne jest wsparcie bliskich i pomoc psychologiczna oraz poznanie etapów żałoby.

Praktyczne informacje dla kobiety obejmują przede wszystkim informacje na temat przysługujących praw (urlop macierzyński, zasiłek pogrzebowy, pochowanie dziecka etc.). Dokument zawiera także listę regulacji prawnych, które mogą być przydatne w danej sytuacji. Przedstawione są również źródła dokumentów niezbędnych do otrzymania np. zasiłku pogrzebowego. Wszystkie informacje znajdują się w jednym miejscu. Co więcej, na ich podstawie można sprawdzić, czy szpital wywiązał się ze swoich obowiązków.

Pełną treść dokumentu znajdziesz na stronie >> 


Zobacz też:

5/5 - (2 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *