Poroniłaś i obwiniasz siebie o utratę ciąży? Niepotrzebnie. Większość poronień powodują losowe wady genetyczne u dziecka, na które po prostu nie miałaś żadnego wpływu. Pamiętaj również, że obwinianie się o poronienie zaburza Twoją wewnętrzną harmonię i bardzo negatywnie wpływa na psychikę. Jak sobie z tym poradzić? Szansę na powrót do równowagi może Ci dać poznanie przyczyny poronienia.
- Ok. 70% poronień powodują losowe wady DNA dziecka
- Poznaj przyczynę poronienia i odzyskaj równowagę
- Obwinianie się o poronienie – skorzystaj z pomocy
Ok. 70% poronień powodują losowe wady DNA dziecka
Na które – jako rodzic – nie masz żadnego wpływu. Takie wady uniemożliwiają prawidłowy rozwój dziecka i pojawiają się spontanicznie, losowo. Najczęściej są obecne już na etapie tworzenia się komórek rozrodczych, a czasami występują w momencie połączenia plemnika i komórki jajowej.
Co ważne, prawdopodobieństwo pojawienia się tego typu wady w kolejnej ciąży jest naprawdę bardzo niewielkie – najczęściej przebiega ona prawidłowo, a dziecko rodzi się zdrowe.
Poznaj przyczynę poronienia i odzyskaj równowagę
Żeby sprawdzić, czy za poronienie odpowiadała losowa wada, możesz wykonać test genetyczny na materiale dziecka. Specjalista przebada wówczas jego DNA i jednoznacznie wskaże, czy wystąpiły zaburzenia uniemożliwiające donoszenie ciąży. Taki test można zrealizować nawet po jakimś czasie, wypożyczając ze szpitala zachowane bloczki parafinowe z materiałem dziecka.
Warto jednak wykonać go od razu po poronieniu – w wielu przypadkach diagnostykę przyczyn utraty ciąży można zakończyć już wtedy, szybciej odzyskując harmonię, oszczędzając również czas i zmniejszając towarzyszący stres.
Obwinianie się o poronienie – skorzystaj z pomocy
Po poronieniu towarzyszą Ci różne emocje i uczucia, co jest w zupełności naturalne. Jeśli jednak samodzielnie nie potrafisz poradzić sobie z nieuzasadnionym poczuciem winy, to warto, abyś udała się do psychologa. Dzięki niemu szybciej uporasz się ze stratą, zrozumiesz działanie swoich emocji i dowiesz się, jak ważne jest prawidłowe przejście żałoby. Zakłócona żałoba może powodować m.in. depresję po poronieniu i inne zaburzenia emocjonalne.
Pamiętaj, żeby nie odcinać się od bliskich, których wsparcie jest w tym przypadku nieocenione. Możesz również porozmawiać z innymi rodzicami, którzy doświadczyli podobnej straty. W całym kraju funkcjonują różnego rodzaju grupy wsparcia, a w Internecie – fora i grupy na portalach społecznościowych.
Zobacz też:
Wszystko prawda, ale co do wsparcia bliskiego otoczenia to nie jest tak do końca. Poronienie to temat tabu. Ludzie nie wiedzą co w takich sytuacjach powiedzieć. Ja doszłam do równowagi wchodząc na portal „poroniłam”.