Większość kobiet w którymś momencie swojego życia zaczyna rozważać macierzyństwo. Niestety, nie każdej kobiecie dane jest być matką bez przeszkód. Pewna grupa kobiet będzie musiała zmierzyć się ze stratą swojego jeszcze nienarodzonego dziecka. Jak rozpoznać objawy poronienia i jakiego rodzaju diagnostykę warto przeprowadzić po stracie ciąży?
Poronienia – czym są? Kto jest na nie najbardziej narażony?
Poroniłam i co dalej? Jakie działania podjąć od razu po stracie?
Jakie są najbardziej częste przyczyny poronień?
Jak rozpoznać objawy poronienia?
Poronienia – czym są? Kto jest na nie najbardziej narażony?
Mianem poronienia określa się stratę ciąży przed 22 tygodniem jej trwania. Zakończenie ciąży może mieć różne przyczyny, a poronienie może przybrać różną postać, w zależności od czasu trwania ciąży. Poronienia mogą przytrafić się nawet całkowicie zdrowym kobietom, ale jeśli przyszła mama nie ma problemów zdrowotnych, prawdopodobnie nie przytrafią się one już nigdy więcej. Problem zaczyna się wtedy, gdy kobieta doświadcza dwóch lub więcej strat ciąż. Wówczas znajduje się ona w grupie kobiet, które najbardziej narażone są na stratę ciąży. Oprócz przedstawicielek płci pięknej, które doświadczyły w przeszłości straty, na poronienie narażone są kobiety po 35 roku życia.
Poroniłam i co dalej? Jakie działania podjąć od razu po stracie?
Lekarze twierdzą, że jedno lub nawet dwa poronienia nie stanowią jeszcze podstawy do wdrożenia szczegółowej diagnostyki. Bez wątpienia jednak badania zalecane są po trzeciej stracie. Niektóre kobiety, dla swojego własnego komfortu psychicznego decydują się na przeprowadzenie diagnostyki już po pierwszej stracie. Na pewno nie jest to działanie bezzasadne. Tuż po stracie, warto zdecydować się na badania genetyczne płodu po poronieniu, które mogą pomóc w wyjaśnieniu przyczyny poronienia. Potem, na spokojnie należy rozważyć wykonanie innych testów diagnostycznych.
Jakie są najbardziej częste przyczyny poronień?
Istnieje wiele przyczyn poronień. Jedną z nich mogą być wady anatomiczne macicy. Poronienia mogą być prowokowane także przez poważne schorzenia somatyczne. Na stratę ciąż narażone są przedstawicielki płci pięknej, które cierpią na trombofilię wrodzoną. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn poronień nawykowych. Wreszcie, strat dziecka mogą doświadczać kobiety cierpiące na zespół antyfosfolipidowy. Przyczyną poronień mogą być także zaburzenia hormonalne, w tym niedobór progesteronu. Bardzo często przyczyną strat są również poważne wady genetyczne zarodka.
Jak rozpoznać objawy poronienia?
Objawy poronienia mogą się różnić, w zależności od tego w którym tygodniu ciąży jest kobieta. Bez wątpienia jednak zaalarmować powinno nas krwawienie w ciąży. Z takim objawem natychmiast powinnyśmy udać się na SOR. Niepokojące jest także plamienie, chociaż ono nie zawsze będzie oznaczało utratę ciąży. Niebezpiecznym sygnałem alarmowym jest również ból podbrzusza oraz skurcze.