Strata nienarodzonego dziecka to dramat, który co roku przeżywa około 40 tysięcy Polek. Wielka trauma i ból jaki towarzyszy kobiecie po stracie oczekiwanego dziecka jest nie do opisania. Psychiczne zmęczenie i wewnętrzny niepokój powodują, że niedoszła mama po poronieniu obawia się, że skoro straciła jedno dziecko, nigdy nie uda jej się mieć zdrowego potomstwa. To jednak nieprawda! Pamiętajcie, mamy które straciły ciąże w większości przypadków nie mają problemów z następną ciążą! Poronienie to często nieszczęśliwy błąd natury, który nie musi oznaczać końca marzeń o dzieciach.
Dlaczego poroniłam?
Dlaczego poroniłam? Ponieważ poronienie jest tak samo wpisane w ludzką naturę jak poród. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele osób spotkała taka tragedia. Liczba czterdziestu tysięcy poronień rocznie przeraża. Według statystyk 20% wszystkich potwierdzonych ciąż kończy się przedwcześnie. Dlatego, każda ciężarna powinna liczyć się z zagrożeniem utraty dziecka. Ważne, żebyśmy wiedzieli, że w większości przypadków nie da się nic zrobić, by ciąża miała szczęśliwe zakończenie.
Badanie przyczyn poronienia
Poznanie przyczyny poronienia, może pomóc przezwyciężyć traumę związaną z tym wydarzeniem. Dzięki zaawansowanej medycynie, odpowiedź na pytanie „dlaczego?” można uzyskać bardzo szybko. Badania przyczyn poronienia stały się maksymalnie precyzyjne i dostępne. Dodatkowo odpowiednie badania pozwolą ustalić rokowowania na powodzenie następnej ciąży. 70% przypadków poronienia spowodowanych jest wadliwym materiałem genetycznym, a utrzymanie takiej ciąży jest prawie niemożliwe. Nawet jeżeli się uda, to dziecko urodzi się z poważnymi wadami. Aby ustalić przyczyny poronienia należy przeprowadzić odpowiednie badania genetyczne. Najbardziej skutecznym i dającym najwięcej odpowiedzi jest badanie genetyczne poronionego płodu. Po poznaniu wyników, genetyk będzie mógł z dużą dokładnością, powiedzieć wam co dalej. Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]
Ciąża po poronieniu
Ciało kobiety po przedwczesnej stracie dziecka gotowe jest na kolejną ciąże już przy następnej owulacji. Zazwyczaj pojawia się w okresie od 2 do 8 tygodni po poronieniu. Czas ten uzależniony jest od tygodnia ciąży, w którym doszło do tragedii. Jednak w opinii lekarzy, to o wiele za wcześnie, aby myśleć o kolejnej próbie. By ciało kobiety całkowicie się zregenerowało i wróciło do pełnej kondycji po poronieniu potrzebuję około 3 miesięcy. Jednak nie fizjologia kobiety jest najważniejsza. Po poronieniu zawsze najbardziej cierpi psychika i to ona potrzebuje najwięcej czasu. Przezwyciężenie smutku i odnalezienie nadziei, to bardzo intymne i osobiste przeżycie. Każdy rodzic powinien znaleźć najlepszy dla siebie sposób na powrót do wewnętrznej równowagi. Ważne by wtedy być razem i móc na siebie liczyć.
Poronienie a następne ciąże
Większość kobiet decydujących się na kolejne po poronieniu dziecko, przechodzi ciąże bez większych komplikacji i rodzi zupełnie zdrowe dzieci. Dlatego nie można tracić nadziei! Mimo wszystko, po pierwszym poronieniu, należy przeprowadzić badania, które ustalą przyczynę. Nie warto ryzykować kolejnej straty.
Warto wiedzieć, że każda kolejna ciąża po poronieniu zostanie sklasyfikowana jako ciąża wysokiego ryzyka. Jest to zazwyczaj tylko działanie profilaktyczne. Dla ciąży po poronieniu najważniejsze jest to, co dla każdej innej: słuchać zaleceń lekarza i żyć zdrowo. Badanie przyczyn poronienia jest bardzo istotne dla planowania kolejnej ciąży. Pozwoli lekarzowi wyznaczyć odpowiedni kierunek prowadzenia ciąży i wykluczyć przypadłość poronienia nawykowego.
Po stracie dziecka kolejna ciąża jest możliwa. Najważniejszy jest jednak wewnętrzny spokój i pogodzenie się z wcześniejszą stratą. Strach i obawa o kolejne dziecko to naturalna reakcja. Nie powinno się wypierać tych uczuć. Najważniejsze jest jednak pozytywne nastawienie. Urodzenie zdrowego dziecka wynagrodzi wam całe cierpienie.
Zobacz też: