Kiedy kobieta odkrywa, że jest w ciąży zwykle rozpiera ją przeogromna radość. Niestety, nie każda ciąża ma szczęśliwy finał, duży procent z nich ulega samoistnemu poronieniu. Polega ono na oddzieleniu się jaja płodowego od macicy i wydaleniu go z organizmu matki.
Jak rozpoznać poronienie? Sprawdź, jakie objawy mogą Cię zaniepokoić
Co jest przyczyną poronień? Jak najszybciej sprawdzić powody poronienia?
Trombofilia wrodzona przyczyną poronień – czym jest ta choroba?
Badania na trombofilie – gdzie można je wykonać? W jakim czasie po poronieniu ciąży?
Jak rozpoznać poronienie? Sprawdź, jakie objawy mogą Cię zaniepokoić
Objawy poronienia nie zawsze muszą być rozpoznawalne. Wpływ na to ma wiek ciąży i stopień zaawansowania. Wyróżnić można wczesne poronienie oraz późne. Wczesne następuje do dziesiątego tygodnia ciąży, a późne po dziesiątym tygodniu. Oto objawy, które powinny zaniepokoić każdą kobietę w ciąży i skłonić do szybkiej interwencji u lekarza.
- krwawienie- wsytępuje ono także w czasie zagnieżdżenia się zarodka i to jest normalne. Martwić można się, gdy krwawieniu towarzyszą skurcze, a krew jest jasnoczerwona i znajdują się w niej tkanki oraz skrzepy krwi.
- skurcze- niepokojące stają się, kiedy są silniejsze, niżeli te podczas cyklu miesiączkowego, trwają dłuzej, towarzyszy im krwawienie oraz ból w krzyżu.
- niewyczuwalne tętno płodu,
- ustąpienie wcześniejszych objawów ciaży, jak tkliwość piersi czy nudności,
- śluz biało-różowy- jeżeli znajdują się w nim tkanki, mogą to być części łożyska,
- nagły i niewytłumaczalny spadek wagi,
- odejście płynu owodniowego,
- wysoka gorączka, dreszcze, ból mieśni.
Co jest przyczyną poronień? Jak najszybciej sprawdzić powody poronienia?
Źródła naukowe wskazują, iż poronienie tyczy się około 12-22% wszystkich ciąż. Jeżeli dochodzi do niego trzeci raz z rzędu, mówi się wtedy o poronieniu nawykowym lub nawracającym. Wśród najczęstszych przyczyn poronień wyróżnia się:
- obecność u płodu aberracji chromosomowych, głównie są to trisomie polegające na posiadaniu dodatkowego chromosomu,
- przyjmowanie niektórych leków,
- używki takie jak: palenie papierosów, narkotyki i alkohol,
- nadmierny, przewlekły stres,
- niektóre z chorób przewlekłych, np.: zakrzepica i choroby tarczycy,
- wady jaja płodowego,
- choroby zakaźne, m.in.: toksoplazmoza i różyczka,
- obniżony poziom progesteronu,
- wady anatomiczne macicy.
Aby jak najszybciej ustalić przyczynę poronienia oraz ustalić dalszy schemat postępowania, warto zrobić badania po poronieniu. Są to badania histopatologiczne (polegają na analizie fragmentu materiału uzyskanego poprzez łyżeczkowanie jamy macicy), badania genetyczne płodu po poronieniu (potwierdzenie lub wykluczenie występowania u płodu nieprawidłowości w chromosomach), genetyczne rodziców (kariotyp, mutacja F2, F5 i MTHFR), diagnostyki immunologi, hormonalnej ,testy pod kątem infekcji i ocena anatomiczna (usg narządu rodnego, wykrycie guzów, cyst, ocena stanu i budowy macicy).
Trombofilia wrodzona przyczyną poronień – czym jest ta choroba?
Czym jest trombofilia wrodzona? Inaczej nazywana nadkrzepliością, jest genetyczną skłonnością organizmu do tworzenia się zakrzepów przez mutacje genów. Jest to choroba genetyczna i szacująca się dużym prawdopodobieństwem przekazania jej potomkowi. Niestety nie daje ona widocznych objawów, przez co kobiety w ciąży dowiadują o niej się dopiero podczas odbioru wyników. Doprowadzić może do zakrzepicy w łożysku, jego niewydolności i odklejenia, stanu przedrzucawkowego oraz ograniczenia wzrostu płodu. Mimo, iż trombofilia jest jedną z przyczyn poronień, to nie zmienia faktu, że donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka jest bardzo możlwe. Wtedy lekarz do leczenia pacjentki włącza leki przeciwkrzepliwe i suplementację aktywnymi witaminami z grupy B.
Badania na trombofilie – gdzie można je wykonać? W jakim czasie po poronieniu ciąży?
Wykonanie badania na trombofilię możliwe jest zaraz po poronieniu, gdyż badane geny nie zmieniają się. Wykonać je można w laboratorium o dogodnej lokalizacji dla każdego. Są to prywatne kliniki, oferujące wszelakie pakiety badan, ale także w ramach kontraktu z NFZ kobieta uzyska skierowanie od lekarza. Dzisiaj technologia ruszyła o tyle do przodu, że wiele ośrodków wprowadziło samodzielny pobór próbki przez pacjenta w domu. Trwa to około 30 sekund, a wymaz pobiera się z wewnętrznej strony policzka.