Poronienie jest ciężkim przeżyciem dla rodziców, szczególnie jeśli ciąża była wyczekiwana przez dłuższy czas. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie – dlaczego poroniłam, chociaż nie zawsze są one winne tej sytuacji. Utrata ciąży może mieć wiele przyczyn, dlatego para nie może się obwiniać o poronienie. Jest to chwila, w której liczy się wzajemne wsparcie i zrozumienie.
Czy pytanie o przyczyny poronienia wzbudza poczucie winy i wstydu u kobiety?
Dlaczego poroniłam – kiedy i dlaczego dochodzi do poronienia?
Gdzie po poronieniu uzyskać wsparcie psychologiczne?
Jak pomóc rodzicom, którzy zadręczają się poronienim?
Czy pytanie o przyczyny poronienia wzbudza poczucie winy i wstydu u kobiety?
Dlaczego poroniłam i czy mogłam zrobić coś więcej dla swojego dziecka? Wiele kobiet zadręcza się takimi pytaniami, na które nie znajdą odpowiedzi. Bardzo często kobiety obwiniają wyłącznie siebie za poronienie, zastanawiając się nad tym, jaki błąd popełniły. Pytanie takie wzbudza poczucie winy, chociaż nie powinno – utrata ciąży bardzo często jest niezależna od kobiety, która nie jest w stanie uchronić rozwijające się w jej łonie dziecko.
Dlaczego poroniłam – kiedy i dlaczego dochodzi do poronienia?
Przyczyny poronienia można określić na podstawie badania materiału poronnego. Najczęściej poronienie ma związek z zaburzeniami genetycznymi, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój ciąży – do poronienia dochodzi zwykle na wczesnym etapie ciąży (najwięcej przypadków ma miejsce do 12 tygodnia ciąży). Poronienie może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, nadmiernym stresem czy nieprawidłową budową narządów rodnych, a także zdarzają się przypadki utraty ciąż, które ciężko jest jednoznacznie zdiagnozować. Badania po poronieniu mogą dać odpowiedź na wiele nurtujących pytań, które nie pozostaną bez odpowiedzi.
Gdzie po poronieniu uzyskać wsparcie psychologiczne?
Kobiety po przebytym poronieniu wraz ze swoimi partnerami mogą szukać pomocy w grupach wsparcia. Kobiety mogą uzyskać pomoc psychologa, który pomaga uporać się ze stratą i powoli powrócić do normalnego życia. W całym kraju można znaleźć oddziały Stowarzyszenia Rodziców Po Poronieniu, w których świadczona jest pomoc psychologiczna oraz wsparcie od innych rodzin, które mają za sobą podobną traumę.
Jak pomóc rodzicom, którzy zadręczają się poronieniem?
Osoby, które doświadczyły poronienia powinny otrzymać wsparcie od bliskich osób, a w razie potrzeby skorzystać również z pomocy psychologa. Szansą na powrót do normalności jest wykonanie badań po poronieniu, dzięki którym można ustalić przyczynę utraty ciąży – wynik badania może dać nadzieję na rodzicielstwo po pogodzeniu się ze stratą.