Dlaczego warto badać płeć dziecka

Płeć dziecka jest dla wielu rodziców informacją niezwykle ważną. Pozwala bowiem nie tylko zaspokoić ciekawość, ale też lepiej przygotować rodziców i innych członków rodziny do przyjścia maleństwa na świat – wybrać imię, kolor ubranek czy tapety w pokoju. Dziecko, którego płeć jest określona przestaje być czymś abstrakcyjnym, nie jest już płodem, a osobą – synkiem lub córeczką,  bratem lub siostrą. Dlaczego warto wykonać badanie płci dziecka po poronieniu? Na czym polega badanie przyczyn poronienia? Podpowiadamy! 

badania_genetyczne

  1. Badanie płci dziecka po poronieniu – kiedy można określić płeć dziecka?
  2. Poronienie a płeć dziecka – dlaczego warto badać płeć dziecka po poronieniu?
  3. Badania płci płodu po poronieniu – względy psychologiczne
  4. Badania płci płodu po poronieniu – względy formalne po poronieniu
  5. Poronienie a płeć dziecka – jak zabezpieczyć materiał do badań DNA?
  6. Badanie przyczyn poronienia – powody straty można poznać za pomocą badań genetycznych

Badanie płci dziecka po poronieniu – kiedy można określić płeć dziecka?

Zazwyczaj precyzyjne określenie płci dziecka jest możliwe dopiero w połowie ciąży, a więc w okolicach 20 tygodnia, niekiedy nieco wcześniej. W tym okresie narządy rozrodcze malucha są już bardzo dobrze rozwinięte, a przez to widoczne na obrazie USG. Niestety nie wszystkim mamom udaje się donosić ciążę do tego czasu. W sytuacji, gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży jedynym rozwiązaniem będą badania genetyczne materiału poronnego. Czy takie badania po poronieniu warto jednak wykonywać? Genetyczne badanie płci dziecka po poronieniu można wykonać na bardzo wczesnym etapie, bo nawet w 6-8 tygodniu ciąży.

Poronienie a płeć dziecka – dlaczego warto badać płeć dziecka po poronieniu?

Po utracie ciąży rodzice często zastanawiają się, czy w ogóle warto wykonać badania po poronieniu. Badanie genetyczne po poronieniu warto wykonać ze względów psychologicznych, formalnych, jak również medycznych.


Badania płci płodu po poronieniu – względy psychologiczne

Poronienie bywa dla rodziców źródłem ogromnego cierpienia. Wiele matek po śmierci nienarodzonego dziecka przechodzi traumę, która może trwać miesiącami. Określenie płci dziecka po poronieniu w pewnym sensie nadaje mu osobowość, a to może ułatwić zrozpaczonym rodzicom pogodzenie się ze stratą.

Ma to więc głównie znaczenie psychologiczne. Będą oczywiście rodzice, u których ta wiedza wywoła skutek zupełnie odwrotny – spotęguje tylko żal spowodowany śmiercią potomka. Jak widać, jest to więc sprawa dość delikatna i zarazem bardzo indywidualna.

Badania płci płodu po poronieniu – względy formalne po poronieniu

Badanie płci płodu po poronieniu jest ważne również ze względów formalnych. Rodzice, którzy nie znają płci dziecka nie otrzymają jego aktu urodzenia (z adnotacją, że urodziło się martwe), wystawionego przez Urząd Stanu Cywilnego.

Nie mogą tym samym skorzystać z przysługujących im przywilejów, a więc np. z uzyskania wynoszącego 4000 zł zasiłku pogrzebowego. Warto podkreślić, że z tej formy pomocy mogą skorzystać wyłącznie rodzice, którzy dokonają pochowku. Co więcej, wypłacana kwota przez ZUS zawsze jest w takiej wysokości bez względu na poniesione koszty przez rodziców. Pochówku mogą dokonać również dziadkowie. W takiej sytuacji wypłacana jest wyłącznie kwota za wydatki jakie zostały poniesione.

Dlaczego jeszcze warto wykonać badania płci płodu po poronieniu? Jednym z głównych powodów jest możliwość skorzystania z 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego (płatnego 100%). Wiele kobiet po stracie potrzebuje czasu, aby w domowym zaciszu powrócić do równowagi psychicznej.

Warto wiedzieć także, że często rodzice, którzy maja wykupioną dodatkową polisę ubezpieczeniową mogą skorzystać z przysługującego odszkodowania (w zależności od zapisów w indywidualnej umowie). Aby dopełnić wszystkich formalności – tak jak w poprzednich prawach, rodzice muszą znać płeć dziecka i dokonać rejestracji w USC.

Poronienie a płeć dziecka – jak zabezpieczyć materiał do badań DNA?

Badanie płci dziecka po poronieniu to nie jedyne badanie, jakie mogą wykonać rodzice, którzy utracili ciążę. Testy DNA są obecnie najskuteczniejszą metodą spojrzenia w niewidoczne gołym okiem choroby i wady ludzi. Rodzice, którzy zdecydowali się na wykonanie badania płci płodu po poronieniu mogą być pewni, że dostarczy ono rzetelnych informacji, a pleć zostanie określona prawidłowo. W takiej analizie uwzględnia się dwa rodzaje próbek: tkanki płodu lub wycinek kosmówki.

Materiał do badania płci płodu po poronieniu powinien zostać należycie zabezpieczony. Jeśli do poronienia doszło w domu, para może zabezpieczyć tkanki z poronienia w szczelnie zamkniętym pojemniczku, takim jak na mocz, zalanym solą fizjologiczną. Gdy kobieta poroniła w szpitalu, powinna ona poinformować personel o chęci wypożyczenia bloczka parafinowego do badań genetycznych. Następnie taką próbkę należy przekazać do laboratorium genetycznego.

Badanie przyczyn poronienia – powody straty można poznać za pomocą badań genetycznych

Badania genetyczne po poronieniu to nie tylko określenie płci martwego płodu. Pozwalają one także poznać rzeczywistą przyczynę poronienia, która jak wiadomo bardzo często leży w genetyce, a konkretnie w złej liczbie lub niewłaściwej budowie chromosomów.

Tak jest m.in. przy zespole Downa – wadzie wrodzonej, będącej wynikiem obecności dodatkowego trzeciego chromosomu 21 w kariotypie. Do błędu w materiale genetycznym dochodzi najczęściej już w momencie zapłodnienia lub we wczesnym okresie życia płodowego. Rodzice nie mieli żadnego wpływu na to, że taka wada pojawiła się u dziecka i doprowadziła do poronienia. Taka wiedza na temat przyczyny poronienia pomaga im uporać się ze stratą.

Badanie przyczyn poronienia jest szalenie istotne z jeszcze jednego powodu – określa szanse partnerów na posiadanie w przyszłości kolejnego dziecka oraz ryzyko ewentualnych strat ciąży. Gdy lekarz pozna powody poronienia, jest on w stanie określić, czy dana wada genetyczna powtórzy się w kolejnej ciąży. Jeśli wina leży po stronie któregoś z rodziców, po zidentyfikowaniu danej choroby genetycznej można podjąć jej leczenie. Badanie przyczyn poronienia pozwala więc parze lepiej przygotować się do tego, by w przyszłości wydać na świat zdrowe potomstwo.

Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium, upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka, aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

Określenie płci po poronieniu wykonywane jest prywatnie w laboratoriach DNA. Badanie płci po poronieniu to zazwyczaj koszt około 400 zł. Jednak rynek nie jest jednolity i można napotkać o wiele droższe badania. Ze względu na wiele formalności, które rodzice muszą załatwiać po poronieniu, niektóre laboratoria wydają szybko wynik badania – jest on dostępny nawet w 3-4 dni. Ustalenie płci dziecka nie jest refundowanym badaniem, ale istnieje możliwość pokrycia kosztów przez zasiłek pogrzebowy lub ubezpieczenie


Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA PDF


dowiedz_sie_wiecej_o_badaniu

Jeżeli szukasz miejsca w którym wykonasz: badania płci płodu po poronieniu oraz badanie przyczyn poronienia – skontaktuj się z nami. Znajdziemy dla Ciebie najwygodniejsze miejsce w którym zrobisz badania


Zobacz też:

Badanie kariotypu - kilka informacji

Dlaczego badania genetyczne materiału z poronienia wciąż budzą takie emocje?

Niedawno w przestrzeni publicznej rozpoczęła się dyskusja na temat odbioru przez kuriera materiału z poronienia z opolskiego szpitala. To kolejny przypadek, który pokazuje, jak ważne jest stworzenie jednoznacznych przepisów i wytycznych dotyczących przeprowadzania pełnej diagnostyki po poronieniu – również tej … Czytaj dalej

12 komentarzy
1/5 - (2 głosów / głosy)