Łyżeczkowanie czy tabletka poronna?

Łyżeczkowanie czy tabletka poronna?
Tabletki poronne w przypadku ciąży obumarłej.
Jak wygląda zabieg łyżeczkowania?
Łyżeczkowanie — o czym warto pamiętać?
Dlaczego ważne są dalsze badania?
Jak można poznać przyczynę poronienia?

Łyżeczkowanie czy tabletka poronna?

Bardzo często do poronienia dochodzi na początkowym etapie ciąży. Jeżeli w trakcie badania ultrasonograficznego lekarz stwierdzi brak akcji serca płodu lub jego obumarcie, pacjentka otrzymuje skierowanie na zabieg łyżeczkowania lub czeka na samoistne poronienie. Jaka jest różnica i o czym warto szczególnie pamiętać w tej sytuacji?

Tabletki poronne w przypadku ciąży obumarłej.

Tabletki poronne zazwyczaj są dopochwowe lub podaje się je pod język. Mają one na celu samoistne oczyszczenie organizmu przez skurcze macicy. Towarzyszy temu ból i krwawienie. Zazwyczaj kobieta pozostaje wtedy w domu, nie musi udawać się do szpitala. W takiej sytuacji warto zabezpieczyć powstałą podczas poronienia kosmówkę (jasne niteczki), aby skorzystać z praw, jakie przysługują rodzicom i móc wykonać dalsze badanie w laboratorium genetycznym, które pozwoli poznać przyczynę poronienia. W tym czasie kobieta powinna stosować podpaskę. Wszystko, co zostanie wydalone, należy umieścić w pojemniczku wykorzystywanym na mocz i zalane solą fizjologiczną. Po ustaniu krwawienia z pobranym wcześniej materiałem do badań, warto udać się do szpitala w celu sprawdzenia, czy aby na pewno pacjentka dokładnie się oczyściła. Zapobiega to komplikacjom takim jak np. stany zapalne. Niekiedy potrzebny jest dodatkowy zabieg łyżeczkowania.

Jak wygląda zabieg łyżeczkowania?

Zabieg łyżeczkowania jest bezbolesny i trwa około 10 – 15 minut. W tym czasie pacjentka przebywa w krótkim znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu lekarz ma za zadanie oczyścić błonę śluzową kanału szyjki macicy. Kilka dni po łyżeczkowaniu możliwe jest krwawienie. Aby wykluczyć powikłania, po 2 tygodniach należy zgłosić się na kontrolę. Kobieta powinna również prowadzić oszczędny tryb życia.

Łyżeczkowanie — o czym warto pamiętać?

Jeżeli przed zabiegiem rodzice wiedzą, że chcą przeprowadzić dalsze badania to powinni zgłosić ten fakt personelowi medycznemu, który będzie mógł zabezpieczyć materiał do badań. Dzięki dalszej diagnostyce można poznać płeć płodu lub przyczynę poronienia.

Dlaczego ważne są dalsze badania?

Prawa po poronieniu, z jakich mogą skorzystać rodzice:

– prawo do zasiłku pogrzebowego,

– prawo do odszkodowania z dodatkowego ubezpieczenia,

– prawo do skróconego urlopu macierzyńskiego,

– prawo do pochówku.

Możliwość skorzystania z tych praw (oprócz pochówku) przysługuje po rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Odbywa się to na podstawie Karty Martwego Urodzenia, która jest wydawana przez szpital na podstawie płci płodu. Jeżeli ciąża była zbyt wczesna (przed 16 tygodniem), przez co lekarz nie mógł stwierdzić płci organoleptycznie, konieczne będzie wykonanie badań, które pozwolą dopiąć niezbędne formalności.

Jak można poznać przyczynę poronienia?

Aby poznać przyczynę poronienia niezbędne będzie wykonanie badania chorób genetycznych płodu. Polega ono na sprawdzeniu, czy ciąża była obciążona jedna z najczęstszych chorób, które mogły mieć wpływ na obumarcie płodu. Przyczyna szukana jest w chromosomach: X, Y, 13, 15, 16, 18, 21, 22. Materiał, jaki powinien zostać przekazany do badania to kosmówka, zabezpieczony kawałek pępowiny lub bloczek parafinowy.

4.1/5 - (7 głosów / głosy)

5 thoughts on “Łyżeczkowanie czy tabletka poronna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *