Profilaktyka po poronieniu – jak dobrze przygotować się na kolejne dziecko?

Profilaktyka po poronieniu – jak dobrze przygotować się na kolejne dziecko?

Problem poronień dotyka aż 40 tysięcy kobiet w Polsce i ok. 15- 20% wszystkich rozpoznanych ciąż. Nie jest to więc wcale takie rzadkie zjawisko. Wiele kobiet, które doświadczyły w swoim życiu poronienia jest przekonanych, że kolejnej ciąży również nie dadzą rady szczęśliwie donosić. To nie prawda! Spełnienie marzeń o dziecku jest jak najbardziej osiągalne, nawet po przebytym poronieniu. Każda przedwcześnie zakończona ciąża potrzebuje jednak specjalnego traktowania i odpowiedniej profilaktyki. Kluczem do rozwiązania problemu jest przede wszystkim poznanie rzeczywistej przyczyny poronienia? Jak to zrobić?

  1. Wady w materiale genetycznym najczęstszą przyczyną poronień!
  2. Poznanie przyczyn poronienia – jakie jeszcze badania wykonać?
  3. Kiedy znów można starać się o dziecko?

Wady w materiale genetycznym najczęstszą przyczyną poronień!

Poronienie może być spowodowane wieloma czynnikami, na które kobiety często nie mają wpływu. Można powiedzieć, że natura decyduje tutaj sama i nie pyta co my o tym myślimy. Jak się okazuje największy udział w poronieniach mają czynniki genetyczne. Za stratę ciąży w 60 – 70% odpowiadają wady w materiale genetycznym, polegające najczęściej na zmianie liczby chromosomów lub też nieprawidłowościach w ich budowie. Tak jest choćby z zespołem Downa – zespołem wad wrodzonych, którego objawy są następstwem obecności dodatkowego chromosomu 21 (trisomia 21). Do błędu dochodzi zazwyczaj już w momencie połączenia się komórek rozrodczych, czasem u zagnieżdżonego już zarodka. Rozpoznanie genetycznej przyczyny poronienia jest możliwe dzięki badaniom DNA próbek pobranych prosto od poronionego płodu.

dowiedz_sie_wiecej_o_badaniu

Mowa tu przede wszystkim o badaniu kariotypu, czyli badaniu, za pomocą którego można sprawdzić jak wyglądają wszystkie chromosomy u niedonoszonego dziecka. Sami rodzice powinni również poddać się badaniu cytogenetycznemu. Może się bowiem okazać, że nosicielem zmiany w DNA będzie jedno z partnerów. Ponadto wiele wad jest na tyle drobnych, że nie dają objawów, ale do pojawiania się kłopotów z ciążą już w zupełności wystarczą. Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]

Poznanie przyczyn poronienia – jakie jeszcze badania wykonać?

Badanie genetyczne materiału z poronienia jest badaniem bardzo ważnym, ale nie jedynym, jakie wykonuje się u par po poronieniu. Lekarz, który stara się ustalić co spowodowało utratę ciąży musi wziąć po uwagę wiele możliwości. Oprócz badań genetycznych przeprowadza się również badania histopatologiczne materiału z poronienia, badania krwi (morfologię), USG narządów rodnych u kobiety, badanie poziomu hormonów (progesteronu, prolaktyny, testosteronu, FSH), a u mężczyzn badanie nasienia. Tylko taka kompleksowa diagnostyka, prowadzona przez wielu specjalistów, nie tylko ginekologa, ale też genetyka, pozwoli określić co mogło być powodem przedwczesnego zakończenia ciąży i ocenić szanse na zdrowe potomstwo w przyszłości.

Kiedy znów można starać się o dziecko?

Teoretycznie, kobieta jest gotowa do poczęcia dziecka już po upływie ok. 2 – 8 tygodni od poronienia, czyli przy kolejnej owulacji. Mimo to, WHO nie zaleca zbytniego pośpiechu. Z kolejnym zapłodnieniem dobrze jest się wstrzymać ok. 6 miesięcy od poronienia. Zmiany jakich doświadcza kobieta podczas ciąży są ogromne, jej ciało potrzebuje więc czasu, aby się zregenerować, gdy ciąża dobiegnie już końca, w wyniku porodu lub też poronienia. Kluczowe znaczenie ma nie tylko fizyczne przygotowanie kobiety, ale przede wszystkim to czy jest ona psychicznie gotowa na ciążę. Niektóre kobiety nawet po 6 miesiącach od poronienia nie są jeszcze w stanie myśleć o dziecku, inne już po chwili zaczynaj snuć kolejne plany o macierzyństwie. Jest to zatem kwestia bardzo indywidualna. Niemniej jednak, gdy opadną już wszystkie negatywne emocje związane ze stratą dziecka warto podjąć starania o kolejnego potomka, bo szanse na powodzenie są!

dowiedz_sie_wiecej_o_badaniu

5/5 - (1 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *