Karta martwego urodzenia [wzór]

Karta martwego urodzenia jest dokumentem, który pozwala zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, a następnie uzyskać świadczenia: urlop macierzyński i zasiłek pogrzebowy. Aby ją dostać, konieczna jest znajomość płci dziecka. Kartę do USC przekazuje szpital w ciągu 1.

[wzór karty urodzenia i martwego urodzenia z dn. 01.01.24 r. w PDF]

  1. Karta martwego urodzenia – w jaki sposób ją uzyskać i gdzie ją przekazać?
  2. Karta martwego urodzenia – co się na niej znajduje?
  3. Karta martwego urodzenia – co umożliwia?

Karta martwego urodzenia – w jaki sposób ją uzyskać i gdzie ją przekazać?

Uzyskanie karty martwego urodzenia jest możliwe tylko wtedy, kiedy znana jest płeć dziecka. Kartę wystawia szpital/placówka medyczna, a następnie przekazuje ją elektronicznie w ciągu jednego dnia do Urzędu Stanu Cywilnego.

Jeśli płci nie udało się poznać w szpitalu (bo np. do poronienia doszło zbyt szybko i lekarz nie miał możliwości jej określić), do ustalenia może być potrzebne przeprowadzenie testów DNA w prywatnym laboratorium. Do tego celu należy wypożyczyć materiał poronny dziecka (najczęściej w formie bloczków parafinowych). Czytaj więcej o badaniu płci po poronieniu >

Karta martwego urodzenia – co się na niej znajduje?

Karta martwego urodzenia jest zaświadczeniem, że doszło do poronienia lub śmierci dziecka w czasie porodu. Znajdują się na niej m.in. dane osobowe kobiety (imię, nazwisko, nazwisko panieńskie, data urodzenia, numer pesel lub rodzaj innego dokumentu, który pozwala stwierdzić tożsamość), a także dziecka (płeć, data porodu/poronienia, miejsce). Dokument jest wystawiony przez placówkę, do której zgłosiła się kobieta, a także podpisany przez upoważnioną do tego osobę.

Karta martwego urodzenia – co umożliwia?

Po uzyskaniu karty martwego urodzenia można zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pracownik USC wydaje następnie akt urodzenia dziecka z adnotacją o martwym urodzeniu – nie potrzeba więc później starać się już o akt zgonu.

Dzięki rejestracji dziecka i odebraniu aktu urodzenia, rodzice mają prawo do przyjęcia należnych im świadczeń – zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 złotych po odbyciu pogrzebu oraz urlopu macierzyńskiego – 56 dni. Jeśli zostało wykupione prywatne ubezpieczenie, ubezpieczyciel najczęściej również wymaga tego dokumentu. Czytaj więcej o prawach po poronieniu >

Brak aktu urodzenia uniemożliwia odebranie należnych rodzicom świadczeń.


Zobacz też:

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

22 thoughts on “Karta martwego urodzenia [wzór]

  1. Witam. Czekam na wyniki badania genetycznych po poronieniu w celu określenia płci. W szpitalu powiedziano mi że nie wystawiają mi L4 ponieważ po dostarczeniu wyniku badań wystawią mi druk na urlop macierzyński. Jednak na wynik badań muszę czekam nawet do 10 dni.
    Do pracodawcy muszę dostarczyć L4 do 7 dni . Co mam w końcu zrobić w tym czasie. Teraz nie jestem na urlopie i nie jestem na zwolnieniu lekarskim.???? Nikt nie może mi udzielić konkretnej odpowiedzi. W szpitalu odsyłają mnie od jednej położnej do drugiej. Zbywają na każdym kroku. Na
    Ten temat też nie ma w necie żadnych informacji. Prosze o pomoc?.

  2. Witam. Poroniłam 23.07 z moich obliczeń urlop macierzyński skończy mi się 17.09 ze względu na badania genetyczne i czas oczekiwania na bloczek parafinowy ze szpitala po badaniu histopatologicznym dopiero teraz mogę załatwiać formalności związane z wypisaniem w szpitalu aktu martwego urodzenia. Aby wyrobić się że wszystkim po L4 miesięcznym wypisanym w szpitalu przedłużyłam je o kolejny miesiąc i kończy mi się 24.09 tutaj pojawia się pytanie czy zostanie ono całkiem anulowane czy po urlopie macierzyńskim kontynuowane do 24. Nie wiem jak powiedzieć w pracy kiedy wracam

    • Dzień Dobry. Bardzo nam przykro z powodu Pani straty. Zdajemy sobie sprawę, że procedury związane z dopełnieniem formalności zajmują trochę czasu. Podstawą przyznania urlopu macierzyńskiego i wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest przekazanie skróconego aktu urodzenia martwego dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika zasiłku. Urlop nalicza się od dnia poronienia a nie daty złożenia wniosku.
      W obecnej sytuacji najlepiej skontaktować się z ZUS, aby uzyskać informacje, czy jeśli miałaby Pani urlop macierzyński do 17.09 czy wcześniejsze L4 jest anulowane w całości czy tylko do 17.09, a od 18-24.09 nadal działa. W sytuacji, jeśli nie czuje się Pani na siłach, aby powrócić do pracy można skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który zadecyduje o ewentualnym przedłużeniu L4 lub braku przeciwwskazań do powrotu do pracy.

  3. Witam, eśli do poronienia doszło w domu,materiał został oddany do badania, wynik określa płeć czy szpital nadal ma obowiązek wystawić kartę martwego urodzenia?
    Moje drugie pytanie jest takie, czy jeśli przebywając na urlopie wychowawczym doszło do poronienia, wniosek o zasiłek macierzyński składam u pracodawcy czy bezpośrednio w ZUSie? Rozumiem, że urlop wychowawczy nie zostanie przerwany? Czy na całą procedure jest określony czas? Od poronienia minęło 1,5 tyg. natomiast nie posiadam jeszcze kompletu dokumentów żeby taki wniosek złożyć.

    • Dzień Dobry,

      Bardzo nam przykro. Proszę mi powiedzieć, czy po poronieniu, które miało miejsce w domu była Pani na wizycie w szpitalu lub u lekarza prowadzącego?
      Jest to istotne z dwóch powodów:
      1.Lekarz sprawdzi, czy organizm prawidłowo się oczyścił
      2.Szpital/lekarz po poronieniu w domu odnotuje, że poronienie miało miejsce. Jest to ważne pod kątem praw po poronieniu, odebrania po określeniu płci Karty Martwego Urodzenia.
      Będąc na urlopie wychowawczym, nie przysługuje Pani urlop macierzyński, ale może Pani starać się o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za 56 dni. Istotne jest, aby skontaktować się z pracodawcą i go poinformować. Wypłata zasiłku ZUS/Pracodawca zależna jest od ilości osób zatrudnionych w danej firmie. Po otrzymaniu Karty Martwego Urodzenia można dokonać rejestracji dziecka w USC, aby otrzymać skrócony akt urodzenia dziecka z adnotacja o martwym urodzeniu, który pozwoli na dopełnienie formalności.

      Pozdrawiamy
      serwis poronilam.pl

  4. Witam
    Jestem w trudnej sytuacji narzeczona poroniła w 18 tygodniu
    Wracała do domu i zero informacji o wypisie ze szpitala,jaki powod czy cokolwiek
    Co w takiej sytuacji mogę zrobić
    Jakie informacje są na karcie ze szpitala po wyjściu

    • Dzień Dobry. Bardzo nam przykro z powodu Państwa straty. Jeśli chodzi o Kartę Martwego Urodzenie jest to dokument, który informuje że doszło do poronienia lub śmierci dziecka w czasie porodu. Znajdują się na niej m.in. dane osobowe kobiety (imię, nazwisko i ewentualnie nazwisko panieńskie, data urodzenia, numer pesel lub rodzaj innego dokumentu, który pozwala stwierdzić tożsamość), a także dziecka (płeć, data porodu/poronienia, miejsce). Dokument jest wystawiony przez placówkę, do której zgłosiła się kobieta, a także podpisany przez upoważnioną do tego osobę. Po każdym poronieniu szpital rutynowo wykonuje badanie histopatologiczne, które polega na przebadaniu fragmentu materiału poronnego. Fragment pobierany jest zwykle wtedy, kiedy dochodzi do pełnego usunięcia płodu z macicy. Świadczy to o tym, że rzeczywiście doszło do poronienia. Badanie wykonuje się również po to, by wyeliminować zaśniad groniasty, czyli rodzaj nowotworowego rozrostu tkanek oraz różnego rodzaju zapalenia w macicy.
      Po badaniu histopatologicznym można ze szpitala wypożyczyć bloczek parafinowy, chyba że w dniu zabiegu został zabezpieczony fragment tkanek w soli fizjologicznej. Na podstawie, którego można zlecić w prywatnym laboratorium wykonanie badań genetycznych, aby sprawdzić czy przyczyną poronienia były wady genetyczne płodu.
      Przesyłam również link do badań po poronieniu: https://bit.ly/3DBr1R1

  5. Czy ktoś orientuje się w jakim czasie od poronienia mogę żądać od szpitala wystawienia karty martwego urodzenia? Oznaczenie płci jest. Ale po poronieniu nie miałam w ogóle do tego głowy…

    • Dzień Dobry. Z wynikiem płci dziecka, proszę udać się do szpitala, który wystawi Pani Kartę Martwego Urodzenia. Od jej wystawienia ma Pani 3 dni na dokonanie rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego.

      • Dzień dobry,

        A czy jest jakiś maksymalny termin, w którym mogę dostarczyć do szpitala wyniki badań genetycznych i prosić o wystawienie tej karty? Od poronienia minął już rok, badania genetyczne zrobiłam od razu po poronieniu, ale nie mogłam się wtedy zebrać psychicznie, aby dopełnić formalności w szpitalu. Teraz zależy mi tylko na tym, żeby zamknąć ten temat w mojej głowie i mieć coś namacalnego, co będzie świadczyć o tym, że moja córeczka istniała.

        Dziękuję

        • Dzień Dobry.

          Dziękujemy za kontakt z naszym serwisem. Jest nam bardzo przykro z powodu straty, której Pani doświadczyła. Zdaję sobie sprawę, że był to bardzo trudny czas i nie miała Pani głowy na to, aby dopełniać formalności urzędowych. W takiej sytuacji, z uwagi na długi okres, który upłynął, najlepiej z wynikiem płci udać sie do szpitala. Po otrzymaniu Karty Martwego Urodzenia ma Pani 3 dnia na dokonanie rejestracji dziecka w USC, aby otrzymać akt urodzenia.

  6. Witam mam pytanie.poronilam dziecko nie wiedząc o tym ponieważ byłam w podwójnej ciąży gdzie jedno jajeczko było puste a drugie dziecko normalnie się rozwijało.lekarz prowadzący poinformował mnie że mogę puste jajeczko wydalic. Doszło do poronienia dziecka nie zgłosiłam się do lekarza no bo po prostu nie wiedziałam . Dopiero na wizycie po tygodniu okazało się że poroniłam dosłownie wszystko. Organizm się oczyścił i nie byłam w szpitalu. Czy przysługuje mi urlop ? Nie mam żadnych papierów od lekarza o jakie mam się starać ?

    • Dzień Dobry. Bardzo nam przykro z powodu Pani straty. Jednym z praw przysługujących po poronieniu jest skrócony urlop macierzyński. Jednak skorzystanie z niego wymaga przedstawienia u pracodawcy określonych dokumentów. Dokumentem uprawniającym Panią do skorzystania z urlopu macierzyńskiego jest akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym (na podstawie karty martwego urodzenia odebranej ze szpitala, pracownik Urzędu rejestruje dziecko oraz przygotowuje akt jego urodzenia).

  7. Witam w dniu 30.08 urodziłam martwy płód który zatrzymał się na 14 tygodniu. Pod wpływem emocji zaznaczyłam ze nie chce karty martwego dziecka ale teraz bardzo tego żałuje i nie mogę sobie poradzić ze strata i chciała bym sama pochowac już tak naprawdę dziecko. Czy szpital ma prawo odmówić mi wydania karty martwego dziecka i czy po samych badaniach histopatologicznych mam prawo odebrać martwe dzieciątko i sama pochować? Proszę o odpowiedz

    • Dzień Dobry. Bardzo nam przykro i jest zrozumiale, że w tak bolesnych momentach podejmowanie decyzji jest bardzo trudne. W sytuacji, jeśli zrzekła się Pani wydania Karty Martwego Urodzenia najlepiej skontaktować się ze szpitalem, w którym doszło do poronienia i poinformować placówkę o zmianie decyzji w kwestii jej wydania i chęci dokonania pochówku dziecka. Szpital wydaje rodzicom Kartę Martwego Urodzeni, jednak aby to było możliwe, płeć dziecka musi być określona. Jeśli nie było możliwości określenia płci dziecka, rodzice mają możliwość wykonania badań genetycznych na podstawie bloczka parafinowego wypożyczonego ze szpitala po zakończeniu badań histopatologicznych. Więcej informacji na temat Karty Martwego Urodzenia znajdzie Pani w artykule: https://www.poronilam.pl/dokumenty/karta-martwego-urodzenia/

  8. Dzień dobry.
    Czy po poronieniu w domu kartę martwego urodzenia wystawia tylko szpital czy może to zrobić mój lekarz ginekolog na wizycie w gabinecie podczas której sprawdzi też czy wszystko się dobrze oczyściło . Mam wynik badania płci.

    • Dzień Dobry Kartę Martwego Urodzenia może wystawić szpital do którego zgłosiła się kobieta po poronieniu lub np. lekarz prowadzący

  9. Wysyłamy materiały do badań by uzyskać kartę martwego dziecka, ile czasu jest na jej wystawienie po poronieniu?? Jest jakis określony czas? Niestety na wyniki genetyczne trzeba czekać.

    • Dzień Dobry Pani Alicji. Po otrzymaniu wyniku określającego płeć dziecka, należy udać się do szpitala, który wystawi Kartę Martwego Urodzenia. Od jej wystawienia szpital ma 1 dzień na zgłoszenie martwo urodzonego dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego. Jeśli zgłoszeniem zajmują się sami rodzice, czas ten wydłuża się do 3 dni, licząc od momentu wystawienia karty martwego urodzenia.

  10. W roku 1989urodzilam martwe dziecko,zostało pochowane przez męża bez mojego udziału(przebywałam jeszcze w szpitalu).Chłopczyk urodził się w 6 miesiącu.Czy jest możliwość uzyskania aktu urodzenia i zgonu?Wtedy nie było to załatwione,w moim USC mówią że nie

    • Dzień dobry,
      niestety obawiamy się, że po upływie takiego czasu uzyskanie takich dokumentów nie jest już możliwe. Natomiast zawsze może Pani spróbować uzyskać bezpośrednie informacje ze szpitala, w którym doszło do poronienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *