Przed poronieniem…

Gdy wiesz już, że czeka Cię utrata ciąży i zabieg łyżeczkowania, z pewnością masz obawy przed poronieniem. By je zmniejszyć, powinnaś się dobrze przygotować. Warto, abyś miała wiedzę zarówno na temat tego, jak wygląda poronienie oraz zabieg łyżeczkowania, jak i świadomość odnośnie przysługujących Ci praw po poronieniu. Wiedza ta pomoże uporządkować Ci wiele bardzo istotnych spraw, być może ułatwi też odzyskiwanie sił po stracie dziecka.

przed poronieniem

Obawy przed poronieniem – oto najważniejsze pytania, które warto zadać sobie przed poronieniem

To normalne, że każda para ma obawy przed poronieniem. Zabieg łyżeczkowania, dokumenty po poronieniu, które trzeba wypełnić, mogą wywoływać lęk i panikę. Wspólna szczera rozmowa przed poronieniem pozwoli jednak łatwiej uporać się ze stratą.

Przed poronieniem Ty i Twój partner powinniście ustalić kilka bardzo ważnych kwestii:

– Czy będziecie chcieli poznać przyczynę poronienia?
– Czy będziecie chcieli zarejestrować dziecko po poronieniu w USC?
– Czy będziecie chcieli zorganizować pogrzeb i skorzystać z zasiłku? 
– Czy będziesz chciała skorzystać z 56 dni urlopu?
– Czy Wasze ubezpieczenie przewiduje odszkodowanie w przypadku poronienia?

Pytań jest sporo – to fakt. Udzielenie na nie odpowiedzi nie jest łatwe, zwłaszcza w tak trudnym dla Was momencie. Pamiętajcie jednak, że rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, urlop macierzyński czy zasiłek pogrzebowy to prawa, które należą Wam się po poronieniu i które mogą ułatwić Tobie i Twojemu partnerowi  pogodzenie się ze stratą. Dlatego tak ważne jest, aby przed zabiegiem porozmawiać z partnerem, a następnie poinformować lekarza o wszystkich podjętych decyzjach.

Poinformuj personel szpitala o tym, ze chcesz zrobić badania i pochować dziecko

Żeby uniknąć późniejszych problemów, poinformujcie personel, że chcecie pochować dziecko. Będziecie do tego potrzebować kartę zgonu lub kartę martwego urodzenia (jeśli chcecie ubiegać się o zasiłek pogrzebowy) – wymienione dokumenty po poronieniu wydawane są przez szpital. Najpierw jednak czeka Cię zabieg łyżeczkowania. Jest on bezpłatny i może trwać od kilku do kilkunastu minut. Łyżeczkowanie po poronieniu ma na celu oczyścić macicę z zalegających w niej tkanek. Pobrany w ten sposób materiał może zostać przekazany do badania histopatologicznego w szpitalu oraz innych badań po poronieniu, np. genetycznych.

Zabieg łyżeczkowania po poronieniu – jakie próbki trzeba dostarczyć do laboratorium?

Jeśli chcecie wykonać badania genetyczne po poronieniu (np. określające płeć dziecka, a także w kierunku wad, które mogły przyczynić się do poronienia) poproście o odpowiednie zabezpieczenie próbek do badania. Do badania nadaje się każdy zabezpieczony fragment zawierający DNA dziecka:

  • kosmówka,
  • kawałeczek pępowiny,
  • przypępowinowe fragmenty łożyska.

Łyżeczkowanie a poronienie – jak zabezpieczyć próbki do badania DNA?

Po łyżeczkowaniu po poronieniu lekarz powinien umieścić zebrany materiał  w sterylnym pojemniku i wypełnić go solą fizjologiczną. Materiał często jest też zabezpieczany w bloczku parafinowym, który można wypożyczyć ze szpitala (po badaniu histopatologicznym). Do zabezpieczenia próbki nie nadaje się formalina, ponieważ degraduje ona DNA.

Po zabezpieczeniu materiału skontaktujcie się z laboratorium w celu przeprowadzenia badań 

Jeśli chcecie wykonać badanie płci po poronieniu lub badanie przyczyn poronienia, skontaktujcie się z laboratorium genetycznym. Pamiętajcie, że takie ośrodki różnią się procedurami, dokumentacją  i nie wszystkie przyjmują każdy rodzaj próbek. Jeżeli nie możecie znaleźć laboratorium lub nie wiecie, które przebada Wasze próbki, skontaktujcie się z nami.

Wykonując badanie określające płeć warto od razu wykonać badanie genetyczne na określenie przyczyn poronienia. Dlaczego? Jest to ważne, ponieważ na tym etapie są największe szanse na to, aby dowiedzieć się, co spowodowało poronienie. Jeżeli szpital poprosi Was o pismo lub wniosek, napiszcie do nas. Pomożemy Wam w przygotowaniu dokumentów.

Kiedy laboratorium ustali płeć dziecka za pomocą badania genetycznego, otrzymacie wynik, z którym musicie udać się do szpitala. Po przedstawieniu go lekarzowi prowadzącemu, szpital przygotuje kartę martwego urodzenia dziecka. Ustalcie ze szpitalem czy prześle dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego, czy będziecie musieli zrobić to samodzielnie. Wtedy na dostarczenie dokumentów macie 3 dni.

Kiedy USC będzie miał już wszystkie dokumenty ze szpitala, przygotuje akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Ten dokument jest najważniejszy, ponieważ umożliwi skorzystanie ze wszystkich przysługujących Wam praw po poronieniu.

Jestem przed poronieniem – Urlop macierzyński

Jakie prawa po poronieniu przysługują parze, która straciła ciążę? Po poronieniu przysługuje Ci prawo do 56 dni urlopu macierzyńskiego, naliczany jest on od dnia poronienia. Jeżeli więc będziecie chcieli starać się o urlop macierzyński po poronieniu, poproście swojego lekarza o L4 do momentu załatwienia wszystkich formalności. W momencie kiedy urlop zostanie Wam przyznany – zastąpi L4. To standardowa praktyka. Aby otrzymać urlop, należy przedstawić pracodawcy lub u kadr odpowiednie dokumenty po poronieniu, takie jak akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe (karta urodzenia martwego płodu).

Artykuł 180 Kodeksu Pracy gwarantuje kobiecie, która utraciła dziecko prawo do tego urlopu. Jeżeli pracodawca nie będzie chciał się do niego zastosować, należy skontaktować się z Państwową Inspekcją Pracy. Dowiedz się więcej o urlopie macierzyńskim po poronieniu >>

Jak zorganizować pogrzeb po poronieniu 

Jak zorganizować pogrzeb po poronieniu? Musicie przede wszystkim pamiętać o tym, aby poinformować o tym szpital i ustalić kwestię odebrania ciałka. Dużo zależy od wewnętrznych procedur szpitalnych. Aby pochować dzieciątko, skontaktujcie się z księdzem, zarządcą cmentarza lub domem pogrzebowym. Ceremonia zazwyczaj nie jest podobna do typowego pogrzebu, ale pamiętajcie, że może ona wyglądać tak jak sobie tego życzycie. Dowiedz się więcej o organizacji pogrzebu po poronieniu >>

Prawa po poronieniu – zasiłek pogrzebowy

Koszt pogrzebu to zwykle ok. 1000-1500 zł. natomiast zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł (niezależnie od poniesionych kosztów). Jeżeli będziecie decydować się na skorzystanie z usług domu pogrzebowego, upewnijcie się jaka będzie ostateczna cena.  Aby uzyskać zasiłek musicie wypełnić wniosek i przedstawić odpowiednie dokumenty: rachunki i dokumenty z cmentarza, akt urodzenia dziecka, zaświadczenie o zatrudnieniu), numer konta. Dowiedz się więcej o zasiłku pogrzebowym po poronieniu >>

Czy ciąża po poronieniu jest możliwa?

Wiele par ma obawy przed poronieniem związane z ponownym zajściem w ciążę. Jak się okazuje, niesłusznie. Po pierwszym poronieniu macie prawie takie same szansę na dziecko jak wcześniej (aż 95%). Aby zwiększyć szanse na zdrową ciążę przed rozpoczęciem starań o kolejne dziecko warto ustalić przyczynę poronienia. Nie jest to obowiązek, ale rozpoznanie przyczyny gwarantuje większy spokój i daje możliwość odpowiedniego przygotowania się do kolejnej ciąży. Nie wszyscy lekarze są zdania, że trzeba poznać przyczynę po pierwszym poronieniu. Najczęściej badania genetyczne po poronieniu są zalecane po drugiej utracie ciąży.

Wykonanie lub zaniechanie badań to Wasza decyzja, jednak jeżeli myślicie o kolejnym dziecku, warto poznać przyczyny poronienia. Wiedza na temat tego, dlaczego doszło do poronienia, pozwala uporać się psychicznie z utratą ciąży. A jeśli do poronienia doprowadziły wady genetyczne u któregoś z rodziców, można opracować wspólnie z lekarzem leczenie, które zwiększy szanse na zdrowie kolejnej ciąży.

Dowiedz się więcej o ciąży po poronieniu >>  

Pamiętajcie, że możecie napisać i zadzwonić do nas z każdym problemem. Nasze doświadczenia mogą Wam pomóc pokonać wszelkie przeciwności i trudności.


Przeczytaj także: