Zespół antyfosfolipidowy nie przekreśla Twoich szans na ciążę

Zespół antyfosfolipidowy (APS) inaczej zwany zespołem Hughesa to choroba autoimmunologiczna, która przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę przez utrudnienie zapłodnienia. Nierzadko APS powoduje też poronienie. zespół antyfosfolipidowy

  1. Co to jest zespół antyfosfolipidowy (APS)?
  2. Czy jesteś chora na APS?
  3. Objawy zespołu antyfosfolipidowego, które powinny Cię zaniepokoić:
  4. Jak zdiagnozować zespół antyfosfolipidowego w ciąży?
  5. Leczenie zespołu antyfosfolipidowego zwiększa Twoje szanse na dziecko!

Co to jest zespół antyfosfolipidowy (APS)?

Zespół antyfosfolipidowy to choroba autoimmunologiczna, to znaczy, że Twój układ odpornościowy atakuje samego siebie i niszczy własne tkanki oraz narządy. Dzieje się tak, gdyż we krwi chorej kobiety wytwarzane są przeciwciała, które atakują tkankę łączną i zmieniają krzepliwość krwi. W efekcie kobieta cierpiąca na zespół antyfosfolipidowy narażona jest na niebezpieczne zakrzepy i zatory, a w przypadku gdy jest w ciąży, nawet obumarcie dziecka.

Czy jesteś chora na APS?

Objawem APS u kobiety w ciąży są poronienia nawykowe, czyli trzecie i każde kolejne poronienie z rzędu, które nastąpiło przed 20. tygodniem ciąży. Innymi objawami choroby są niedorozwój dziecka, przedwczesne odklejenie łożyska, a nawet urodzenie martwego dziecka. Według statystyk w przypadku nieleczonego zespołu antyfosfolipidowego szansa na urodzenie żywego dziecka bardzo spada i wynosi zaledwie 1/5 wszystkich ciąż z APS.

Objawy zespołu antyfosfolipidowego, które powinny Cię zaniepokoić:

  • poronienia nawracające;
  • zakrzepy tętnicze w tym udary, trombofilia;
  • przemijające napady niedokrwienia;
  • krwotoki;
  • bóle stawów;
  • niedociśnienie płucne.

Jak zdiagnozować zespół antyfosfolipidowego w ciąży?

Podstawą skutecznego leczenia każdej choroby jest dobrze postawiona diagnoza. Dlatego jeśli masz któreś z objawów APS warto, abyś wykonała badania na obecność przeciwciał antyfosfolipidowych oraz przy okazji badania na trombofilię, ponieważ sprzyja ona rozwojowi zakrzepicy. Ta jest z kolei szczególnie niebezpieczna w ciąży. gdyż sama ciąża zwiększa prawdopodobieństwo powstania zatoru.

Jeśli już wcześniej kilka razy poroniłaś – tym bardziej powinnaś wykonać to badanie oraz inne badania po poronieniu.

Badanie możesz wykonać na podstawie skierowania od lekarza lub prywatnie. Samo badanie jest proste i nieinwazyjne. Polega na pobraniu od matki krwi, która następnie jest analizowana pod kątem poziomu przeciwciał antyfosfolipidowych IgG lub IgM. Pamiętaj, że takie badanie powinnaś powtórzyć po 12 tygodniach i z wynikami udać się do specjalisty.

Leczenie zespołu antyfosfolipidowego zwiększa Twoje szanse na dziecko!

Na szczęście, nawet jeśli zdiagnozowano u Ciebie zespół antyfosfolipidowy  w ciąży, możesz być leczona. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na urodzenie zdrowego dziecka nawet o 80%!(1) Leczenie zespołu antyfosfolipidowego opiera się na stosowaniu aspiryny i heparyny, które zmniejszają krzepliwość krwi. Ma to na celu obniżenie poziomu przeciwciał oraz zapobiegnięcie zakrzepicy.

Sama ciąża traktowana jest wtedy jako ciąża wysokiego ryzyka i w związku z tym, ciężarna jest pod stałą opieką specjalistów.

(1) źródło: J. Skrzypczak, Leczenie zespołu antyfosfolipidowego w ciąży, Poznań 2007


Zobacz też:

 

5/5 - (4 głosów / głosy)

2 thoughts on “Zespół antyfosfolipidowy nie przekreśla Twoich szans na ciążę

  1. Witam, jestem po 3 poronieniach czy badania z zakresu APS są refundowane przez NFZ? Lekarz zalecił mi zrobienie badań, jaki zakres powinny obejmować?zakres cenowy jest tak różnorodny że nie wiem czy uwzględnia wszystkie potrzebne dane do diagnozy.
    Pozdrawiam

    • Dzień Dobry

      Bardzo Nam przykro z powodu Pani strat. Z uwagi na fakt, że jest to Pani 3 poronienie, należy się Pani refundacja badań na NFZ. Ich zakres zależny jest od konkretnej sytuacji, zebranego wywiadu, badań oraz zaleceń lekarza. Przesyłam link do artykułu: https://bit.ly/33lHb1c
      W nim jest zawarta informacja jakie badania są refundowane, w tym informacja o badaniu o które Pani pyta jak i od którego lekarza pacjentka powinna otrzymać skierowanie, aby móc je zrealizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *