Każda kobieta planująca macierzyństwo powinna odpowiednio przygotować się do ciąży. W tym celu warto stosować suplementy, dzięki czemu uzupełnimy niezbędne witaminy i składniki mineralne. Sprawdź, jakie suplementy szczególnie warto stosować i kiedy najlepiej rozpocząć przygotowanie do ciąży!
Ile wcześniej przygotować się do ciąży?
Odpowiednie przygotowanie do ciąży zwiększa szanse na poczęcie oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań ciążowych. Dzięki niemu stworzymy więc naszemu dziecku odpowiednie warunki do rozwoju. Im wcześniej zaczniemy się przygotowywać, tym lepiej. Lekarze zalecają, aby przygotowywać się już 12 miesięcy przed planowanym poczęciem.
Przygotowanie do ciąży – suplementy
Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobieta w trakcie przygotowania do ciąży stosować powinna następujące suplementy:
- Kwas foliowy w dawce 400 mcg na dobę – substancja ta zapewnia prawidłowy rozwój układowi nerwowemu Twojego dziecka i znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej. Kobieta kwas foliowy powinna zacząć suplementować najpóźniej trzy miesiące przed planowanym poczęciem.
- Jod w dawce 200 mcg na dobę – zapotrzebowanie na tę substancję jest większe u kobiet ciężarnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet zmagających się z chorobami tarczycy.
- Witamina D3 w dawce 2000 j.m na dobę – ma ona duży wpływ na rozwój układu kostnego dziecka oraz zapobiega wystąpieniu stanu przedrzucawkowego. U kobiet z niedoborem tej witaminy konieczne jest stosowanie większej dawki.
- Kwasy omega-3 w dawce od 600 do 1000 mg na dobę (takie jak EPA oraz DHA) – ta suplementacja korzystnie wpływa na przebieg ciąży oraz wzmacnia odporność ciężarnej. Ma ona także pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka.
- Żelazo w dawce 18 mg na dobę – u kobiet ciężarnych wzrasta zapotrzebowanie na ten składnik, dlatego suplementacja jest konieczna. Suplementowanie żelaza jest szczególnie istotne u kobiet będących na dzieci wegetariańskiej lub wegańskiej oraz obficie miesiączkujących. Z kolei u kobiet z niedokrwistością wywołaną niedoborem żelaza suplementowana dawka powinna zostać zwiększona.
- Magnez w dawce 200-1000 mg na dobę – niedobór tej substancji zwiększa szanse pojawienia się takich ciążowych komplikacji, jak krwawienie z dróg rodnych, poronienie czy poród przedwczesny. Suplementację magnezu powinnyśmy więc wdrożyć jak najszybciej.
- Witamina E w dawce 10-19 mg na dobę – utrzymywanie jej odpowiedniego poziomu zmniejsza ryzyko poronienia, pęknięcia błon płodowych oraz wystąpienia stanu przedrzucawkowego.
Przygotowanie do ciąży – suplementy a dieta
Suplementacja jest bardzo ważna w przygotowaniu do ciąży. Pamiętajmy jednak, że głównym źródłem witamin i składników mineralnych powinna być nasza dieta. Spożywane posiłki powinny być zbilansowane i różnorodne. Odpowiedniej diety nie jesteśmy w stanie zastąpić żadnymi, nawet najlepszymi suplementami. Musi pamiętać o tym każda kobieta ciężarna.