Czy dzieci nienarodzone idą do nieba?

Recenzja książki autorstwa ks. Arkadiusza Olczyka

Czy dzieci nienarodzone idą do nieba? To pytanie nurtuje wielu rodziców, którym przyszło zmierzyć się z tragedią poronienia. Zadali je również Ola i Jarek – rodzice przedwcześnie zmarłego Adasia, których ks. Olczyk spotkał pewnego jesiennego dnia na jednym z częstochowskich cmentarzy.

Siedzieli przy grobie synka trzymając dużego pluszowego misia. Chłopczykowi nie dane było zobaczyć rodziców. Zmarł w 6 miesiącu ciąży na skutek poronienia.

Czy dzieci nienarodzone idą do nieba?

To zdarzenie zainspirowało ks. Olczyka do napisania książki, czy jak mówi sam autor „niewielkiej książeczki”, która niosłaby pomoc nie tylko wszystkim rodzicom po stracie dziecka oraz ich najbliższym, ale też personelowi medycznemu, czy duchownym. Jednym słowem wszystkim, którzy w swoim życiu zetknęli się z tym lub podobnym problemem.

  1. Duchowy przewodnik dla rodziców po stracie
  2. Odpowiedzi na najtrudniejsze pytania…
  3. Nie tylko dla katolików?

Duchowy przewodnik dla rodziców po stracie

Ks. Olczyk porusza w swojej książce bardzo wiele, bardzo istotnych kwestii. Jako osoba o niewątpliwie dużej wrażliwości staje się poniekąd duchowym przewodnikiem dla wszystkich rodziców po stracie dziecka. Autor dotyka w swojej książce spraw związanych z Bogiem i wiarą oraz omawia uregulowania prawno-kościelne dotyczące pogrzebu nienarodzonego dziecka. Rodzinom i przyjaciołom „osieroconych rodziców” podpowiada z kolei, jak powinni zachowywać się w obliczu nieszczęścia, które spotkało ich najbliższych.

Odpowiedzi na najtrudniejsze pytania…

Czy nasze dziecko ma duszę? Czy trafi do nieba skoro nie zostało ochrzczone? Na kolejnych kartach książki ks. Olczyk stara się odpowiadać na wszystkie te pytania. Przytacza także historię ilustrującą to, jak na przestrzeni dziejów zmieniał się stosunek Kościoła Katolickiego do nienarodzonych (i tym samym nieochrzczonych) dzieci.

W książce ks. Olczyka swoje miejsce znalazł również rozdział na temat praw rodziców po poronieniu oraz obowiązków szpitala względem nich. Autor podkreśla, że choć w tej kwestii jest coraz lepiej, to nadal zdarzają się przypadki, że prawa pacjentów nie są egzekwowane, a „osieroconych rodziców” nie informuje się o przysługujących im przywilejach – prawa do katolickiego pogrzebu, zasiłku pogrzebowego, rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, czy wreszcie urlopu macierzyńskiego. Autor omawia też jak obecnie wygląda pogrzeb takiego nienarodzonego dziecka, a jak wyglądał on kiedyś.

Kolejną część książki stanowi rozdział dotyczący żałoby i sposobów jej przeżywania przez poszczególnych rodziców, bo jak podkreśla sam autor, każdy inaczej radzi sobie ze stratą dziecka.

„Nasze cierpienie – świadectwa rodziców” jest chyba najbardziej poruszającą częścią książki. Autor przytacza w niej historie kobiet, które straciły dziecko i na różne sposoby próbowały poradzić sobie ze swoim cierpieniem. Widzimy tu walkę z poczuciem winy i niesprawiedliwości, zmagania z depresją, a nawet uzależnieniem od alkoholu po stracie upragnionego dziecka.

Nie tylko dla katolików?

Mogłoby się wydawać, że książka ks. Arkadiusza Olczyka jest adresowana wyłącznie do katolików, bo to przecież oni najbardziej martwią się o duszę swoich nienarodzonych dzieci. Wydaje nam się jednak, że może ona pomóc każdemu rodzicowi po stracie dziecka. Bo każdy, kto doświadczył czegoś takiego potrzebuje otuchy i nadziei na lepszą przyszłość, niezależnie od wyznawanej wiary.
logo poronilam.pl

.

.


Książka „Czy dzieci nienarodzone idą do nieba?” ks. Arkadiusza Olczyka jest dostępna w księgarni internetowej edycja.pl

3.7/5 - (6 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *