Witraże w ciemności, czyli o przedwczesnej śmierci dziecka – recenzja książki Renaty Kleszcz-Szczyrby

Witraże w ciemności, czyli o przedwczesnej śmierci dziecka

Recenzja książki autorstwa Renaty Kleszcz-Szczyrby

Książka niosąca światło… Ten podtytuł bardzo dobrze opisuje misję, jaką ma do wypełnienia publikacja. Po kolei oświetlając każdy z aspektów przedwczesnej śmierci dziecka – od biologicznego, przez duchowy, aż po prawny – daje rodzicom nie tylko nadzieję, ale też praktyczne informacje.witraże w ciemności, czyli o przedwczesnej śmierci dziecka

  1. Przypowieść o witrażach – kiedy potrzebna jest jasność
  2. Wsparcie i pomoc – zarówno duchowe, jak i praktyczne
  3. Poruszające historie i różne perspektywy

Przypowieść o witrażach – kiedy potrzebna jest jasność

Autorka nieprzypadkowo wybrała na motto swojej książki właśnie ten krótki fragment tekstu Romana Brandstaettera. Kleszcz-Szczyrba porównuje przedwcześnie zmarłe dzieci właśnie do witraży w ciemności – niedostatecznie oświetlonych, aby móc zauważyć ich piękno, dobrze je poznać i docenić. Jednak wystarczy odrobina wysiłku, by chociaż trochę je rozjaśnić i dostrzec to, co ukryte w ciemności…

Przypowieści w książce znajduje się zresztą wiele – nie tylko niosą otuchę i nadzieję na lepsze jutro, ale pomagają też zrozumieć to trudne doświadczenie.

Przeczytaj też: Czy dzieci nienarodzone idą do nieba? – recenzja książki autorstwa ks. A. Olczyka

Temat trudny, bolesny, tabu…

Przedwczesna śmierć dziecka – czy to zaraz po urodzeniu czy w wyniku poronienia – wciąż jest w naszym społeczeństwie tematem okrytym zasłoną milczenia, nierzadko całkowicie pomijanym. Kleszcz-Szczyrba wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców, pomagając im przetrwać ten trudny okres. Książka Witraże w ciemności… stanowi jednak nie tylko kompendium wiedzy, ale i przewodnik po emocjach i uczuciach – oba tak potrzebne w naszym kraju.

Wsparcie i pomoc – zarówno duchowe, jak i praktyczne

Autorka zwraca uwagę na tak ważną wieloaspektowość, która śmierci dziecka towarzyszy. To przecież nie tylko fizjologia i biologia, ale też – może przede wszystkim – żałoba, emocje, duchowość... To również konieczność poznania informacji praktycznych i prawnych, nierzadko przebrnięcia przez skomplikowane procedury…

Kleszcz-Szczyrba po kolei oświetla każdy z tych tematów, zdając sobie sprawę, jak niewielu rodziców ma świadomość swoich praw w tej sytuacji.witraże w ciemności, czyli o przedwczesnej śmierci dziecka dedykacja

Poruszające historie i różne perspektywy

Książka zawiera także świadectwa i refleksje osób, które osobiście dotknęła przedwczesna śmierć dziecka. Głos zabierają zarówno poruszeni stratą rodzice, jak i księża, psychoterapeuci, lekarze czy położne, którzy – korzystając ze swoich doświadczeń i emocji – dzielą się swoimi obserwacjami i przemyśleniami.

Bo chociaż przedwczesna strata dziecka dotyka przede wszystkim rodziców, również otoczenie podchodzi do niej emocjonalnie, starając się okazać jak najlepsze wsparcie i zrozumienie. Na pewno warto więc poznać tak wiele różnych perspektyw i zobaczyć, w jaki sposób to trudne doświadczenie wpływa nie tylko na rodziców w żałobie, ale i wszystkie towarzyszące im osoby.

Polecamy książkę Witraże w ciemności, czyli o przedwczesnej śmierci dziecka wszystkim tym, którzy szukają pocieszenia, rady, wsparcia, nadziei… Którzy chcą takiego wsparcia udzielić także innym. To więc publikacja nie tylko dla rodziców pogrążonych w żałobie, ale też ich bliskich oraz tych, którym wrażliwość na przeżycia i doświadczenia innych nie jest obca.


Zobacz też: 

4/5 - (1 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *