Skąpe miesiączki – przyczyny, diagnostyka, leczenie

O czym świadczy skąpy okres? Czy skąpy okres może być oznaką ciąży? Czy leczy się skąpy okres? Wiele pacjentek poszukuje odpowiedzi na te pytania. Ich miesiączki często trwają bardzo krótko i nie wymagają nawet założenia podpaski. Sprawdź, co może stać za skąpymi okresami i co warto zrobić, jeśli nas one dotyczą!

Skąpy okres – przyczyny

Skąpe miesiączki, czyli Hipomenorrhoea, najczęściej są następstwem zaburzeń hormonalnych. Pojawić mogą się one na skutek:

  • Pierwotnej niewydolności jajników
  • Hipoplazji jajników
  • Niedoboru hormonów na skutek niewydolności podwzgórza lub osi podwzgórze-przysadka
  • Zaburzeń owulacji, takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS)
  • Zbyt wysokiego poziomu prolaktyny (hiperprolaktynemii)

Skąpe miesiączki mogą mieć także inne przyczyny. Wywoływać mogą je także takie schorzenia, jak choroba Leśniowskiego Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Są one także częstym skutkiem zaburzeń odżywiania np. anoreksji czy bulimii.

Każda kobieta powinna pamiętać, że cykl miesiączkowy jest bardzo kruchym i podatnym na zmiany mechanizmem. Skąpe miesiączki mogą więc pojawić się na skutek nagłego stresu, zmiany klimatu, przewlekłego zmęczenia czy intensywnego wysiłku fizycznego. Nie zawsze więc ich przyczyną jest choroba czy zaburzenie. Może być to także nasz styl życia.

Skąpa miesiączka a ciąża

Skąpą miesiączkę bardzo łatwo jest pomylić z krwawieniem implantacyjnym. Jest to niewielkie plamienie, które występuje kilkanaście dni po zapłodnieniu. Pojawia się ono na skutek zagnieżdżenia się zarodka w macicy, dzięki czemu będzie on mógł się dalej rozwijać. Skąpa miesiączka może być wiec oznaką ciąży.

Krwawienie implantacyjne najczęściej pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki. Trwa ono maksymalnie trzy dni, jest pozbawione skrzepów i jest dużo mniej obfite niż standardowa miesiączka. Bardzo łatwo jest więc wziąć je za skąpy okres.

Skąpe miesiączki

Skąpa miesiączka – co zrobić?

Skąpa miesiączka nie zawsze jest powodem do niepokoju. Niektóre kobiety mają skąpy okres z natury i nie ma w tym nic złego. Problem pojawia się, jeśli obfitość naszych miesiączek się zmieniła i nagle z bardziej obfitych stały się one skąpe. Nie należy się oczywiście od razu obawiać. Jednak po trzech skąpych miesiączkach warto zgłosić się do specjalisty.

Diagnostyka skąpych miesiączek zawsze rozpoczyna się od rozmowy z ginekologiem. Zapyta on pacjentkę m.in. o długość i charakter jej cykli, objawy, które im towarzyszą, ewentualne ciąże i poronienia oraz styl życia. Ginekolog wykona także podstawowe badanie ginekologiczne oraz USG narządów rodnych kobiety. Lekarz zleci także pacjentce przeprowadzenie badań. Najczęściej są to następujące testy:

  • Prolaktyna
  • FSH
  • LH
  • Estrogeny
  • Progesteron
  • Andgrogeny
  • TSH

Lekarz może zalecić także wykonanie następujących badań, jeśli będzie to według niego zasadne. Na podstawie ich wyników ustali on, jaka przyczyna stoi za skąpymi miesiączkami. Zleci także pacjentce odpowiednie leczenie, które pomoże uporać się z problemem.