Skracanie szyjki macicy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

U każdej kobiety ciężarnej przed porodem dochodzi do skracania szyjki macicy. Jest to fizjologiczny proces, dzięki któremu Twoje dziecko może przyjść na świat. Czasami jednak szyjka macicy u ciężarnej zaczyna skracać się zbyt wcześnie. Może to doprowadzić do wielu niebezpiecznych ciążowych komplikacji. Sprawdź, jakie są przyczyny skracania szyjki macicy w ciąży i jak możesz je rozpoznać!

Skracanie szyjki macicy w ciąży – co to za zjawisko?

Skracanie szyjki macicy to fizjologiczny proces, do którego dochodzi w ostatnich tygodniach ciąży. Szyjka zaczyna stopniowo skracać się i rozszerzać już na początku trzeciego trymestru. Ma to na celu przygotowanie organizmu kobiety do porodu. Dzięki temu możliwe jest otwarcie kanału rodnego, przez który niedługo przyjdzie na świat dziecko.

Przedwczesne skracanie szyjki macicy w ciąży – przyczyny

Niestety u niektórych ciężarnych szyjka macicy zaczyna skracać się przedwcześnie. Może być to bardzo groźna nieprawidłowość, która zagraża matce i jej dziecku. Skutkować może ona poronieniem, przedwczesnym odejściem wód płodowych oraz przedwczesnym porodem. Przedwczesne skracanie szyjki macicy jest rozpoznawane, jeśli ma ona mniej niż 25 mm przed 24 tygodniem ciąży.

Przedwczesne skracanie szyjki macicy w ciąży może mieć następujące przyczyny:

  • Zabiegi na szyjce macicy
  • Ciąża mnoga
  • Pęknięcie szyjki macicy w trakcie poprzedniego porodu
  • Wady rozwojowe w obrębie szyjki macicy lub samej macicy

Skracanie szyjki macicy w ciąży – objawy i diagnostyka

Skracanie szyjki macicy może wywołać takie objawy, jak ból w okolicy podbrzusza i kręgosłupa lędźwiowego oraz ucisk w okolicy krocza. Często jednak proces ten przebiega bezobjawowo, więc ciężarna nie jest w stanie samodzielnie zauważyć żadnych niepokojących oznak.

Przedwcześnie skracającą się szyjkę macicy lekarz najczęściej zauważa w trakcie wykonywania badania USG. Często nieprawidłowość ta jest także diagnozowana podczas standardowego badania ginekologicznego.

Skracanie szyjki macicy w ciąży

Skracanie szyjki macicy w ciąży – zalecenia

Po rozpoznaniu przedwcześnie skracającej się szyjki macicy kobieta powinna rozpocząć stosowanie progesteronu dopochwowo. Ma on zapobiec jej dalszemu skracaniu. Ciężarna powinna także być pod stałą obserwacją lekarza ginekologa, który będzie kontrolował, czy skracanie szyjki macicy postępuje. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o założeniu szwu szyjkowego lub pessara położniczego (pierścienia wokół szyjki) w celu ustabilizowania szyjki macicy i jej wzmocnienia.

W trakcie przedwczesnego skracania szyjki macicy nie jest zalecany reżim łóżkowy. Kobieta nie musi leżeć w łóżku i wybitnie się oszczędzać, ale powinna ograniczyć aktywność fizyczną. Jej całkowite unikanie zalecane jest bardzo rzadko. Ciężarna musi także szczególnie pamiętać o prowadzeniu zdrowego stylu życia. Jej dieta powinna być zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. Przyszła mama powinna także unikać sytuacji stresowych, wysypiać się