Fioletowy motyl. Właśnie straciłam dziecko.

Symbol fioletowego motyla na łóżku noworodka w szpitalu oznacza, że dane dziecko urodziło się z mnogiej ciąży, z której nie wszystkie dzieci przeżyły. Niemowlę straciło braciszka lub siostrzyczkę, a rodzice – inne dziecko. Symbol znany jest na całym świecie, także w Polsce.

fioletowy motyl

  1. Fioletowy motyl. Skąd wziął się symbol?
  2. Fioletowy motyl. Popularność symbolu
  3. Fioletowy motyl. The Skye High Foundation
  4. Tęczowe dzieci – po poronieniu ważna jest nadzieja

Fioletowy motyl. Skąd wziął się symbol?

Kiedy młode małżeństwo z Wielkiej Brytanii – Millie Smith i Lewis Cann – straciło jedną z bliźniaczek (Skye) zaledwie po trzech godzinach jej życia, kobieta spotkała się z nieprzyjemną uwagą ze strony sąsiadki z pokoju, która urodziła zdrowe bliźnięta. Chcąc w sposób żartobliwy rozpocząć rozmowę, powiedziała ona słowa „możesz się cieszyć, że masz tylko jedno dziecko do wykarmienia!”.

Millie Smith, będąca chwilę po stracie Skye, poczuła się zraniona i postanowiła wyjść z pokoju, by pobyć w samotności. Aby w przyszłości nie dochodziło do takich sytuacji i aby inni rodzice po utracie dziecka czuli się komfortowo i bezpiecznie, wpadła na pomysł oznaczenia w jakiś sposób łóżeczek dzieci, które urodziły się z ciąży mnogiej, z której nie wszystkie noworodki przeżyły. Wybrała na ten symbol fioletowego motyla. Wraz z personelem szpitala stworzono specjalne naklejki.

Fioletowy motyl. Popularność symbolu

Tuż po stworzeniu pomysłu, fioletowe motyle pojawiały się w szpitalu Kingston, w którym przyszła na świat mała Skye. Millie Smith nie spodziewała się ogromnej popularności, jednak sama przyznaje, że w sprawie naklejek skontaktowały się z nią 133 szpitale. Początkowo jedynie w Wielkiej Brytanii, obecnie na całym świecie, rodzice przyklejają naklejki na łóżeczka dzieci. Można to zauważyć również w Polsce. Znajomość tej symboliki pozwala wspierać rodziców, którzy doświadczyli straty. Fioletowy motyl umożliwia stworzenie społeczności, która pomaga sobie nawzajem przejść przez ciężkie chwile.

Fioletowy motyl. The Skye High Foundation

Rodzice małej Skye postanowili założyć fundację, która wspiera działania szpitala Kingston oraz pomaga rodzinom uporać się ze stratą po śmierci nowonarodzonego lub zmarłego przed narodzinami. Fundacja zbiera pieniądze na ten cel, m.in. rozprowadzając naklejki. Obecnie stworzono także kocyki z fioletowym motylem. Małżeństwo dzieli się swoją historią, by dawać przykład rodzinom na całym świecie, jak żyć po stracie dziecka.

Tęczowe dzieci – po poronieniu ważna jest nadzieja

W społeczeństwie osób, które utraciły dziecko w ciąży lub tuż po narodzeniu popularny jest również inny symbol – tęczowe dzieci. Są to dzieci, które udało się urodzić kobietom po wcześniejszej utracie potomstwa. Tak jak tęcza pojawia się na niebie po deszczu, tak tęczowe dzieci rodzą się po nieszczęśliwych chwilach, niosąc ze sobą radość i nadzieję.

Symbol ten wymyśliła Chasity, publikując na swoim blogu oraz stronie Facebook o nazwie Every Child is a Blessing: The Journey Through My Pregnancy zdjęcie kobiet, które trzymają w rękach ubrane na kolorowo dzieci. Kolory ich ubranek układają się w tęczę. Autor zdjęcia oraz obecne na nim osoby nie są znane – Chasity odnalazła fotografię na jednej z rosyjskich stron. Od razu zdobyła ona popularność, a na profilu kobiety inne rodziny zaczęły publikować zdjęcia i posty związane ze swoimi dziećmi urodzonymi po poronieniu.


Zobacz też:

 

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *