Niedobór witaminy D3 może znacznie utrudnić proces starania się o dziecko. Witamina ta ma ogromny wpływ na płodność żeńską i męską. Niewłaściwe stężenie witaminy D3 w ciąży może również prowadzić do wielu powikłań np. osteoporozy czy cukrzycy ciążowej. Osoby planujące rodzicielstwo powinny więc zadbać o jej właściwe stężenie w organizmie.
Spis treści:
- Witamina D3 i jej wpływ na płodność kobiet
- Witamina D3 i jej wpływ na płodność mężczyzn
- Jakie są normy witaminy D3 w organizmie człowieka?
- Objawy niedoboru witaminy D3 w organizmie
Witamina D3 i jej wpływ na płodność kobiet
Witamina D3 oddziałuje na kobiecą gospodarkę hormonalną oraz przebieg cyklu miesiączkowego. Ma przez to ogromny wpływ na damską płodność. Jej odpowiednie stężenie we krwi pomaga w zajściu w ciążę, ponieważ działa na:
- Gonadotropiny, czyli hormony wpływające na dojrzewanie komórek jajowych – witamina D3 znacząco wzmacnia ich działanie.
- Endometrium, czyli błonę śluzową wewnątrz macicy – dzięki witaminie D3 zmniejsza się jej rozrost
- Jajniki – witamina D3 spowalnia proces ich starzenia
Witamina D3 i jej wpływ na płodność mężczyzn
Witamina D3 wpływa także na męską płodność. Oddziałuje ona na jądra i plemniki, ponieważ są w nich zlokalizowane receptory dla witaminy D. Jej zbyt wysoki lub zbyt niski poziom może więc bardzo negatywnie oddziaływać na budowę, liczebność oraz ruchliwość plemników.
Niewłaściwy poziom witaminy D3 u mężczyzny może także uniemożliwić zarodkowi zagnieżdżenie się w macicy. Dzieje się tak, ponieważ jej niedobór może wywołać niestabilność plemników.
Przez nieodpowiednie stężenie witaminy D3 obniżyć może się również poziom testosteronu w organizmie oraz męskie libido.
Jakie są normy witaminy D3 w organizmie człowieka?
Prawidłowe stężenie witaminy D3 w organizmie dorosłego człowieka to 31-50 ng/ml. Niestety większość osób nie osiąga tego poziomu, ponieważ jej głównym źródłem są promienie słoneczne. Witaminę D3 znaleźć możemy również w tłustych rybach i nabiale. Sama dieta nie wystarczy jednak do utrzymania jej odpowiedniego stężenia.
Objawy niedoboru witaminy D3 w organizmie
Poniższe objawy mogą świadczyć o niedoborze witaminy D3:
- Częste urazy kostne
- Bóle mięśniowe
- Pogorszony stan skóry
- Problemy z gojeniem się ran
- Próchnica
- Częste zmęczenie
- Problemy ze snem
- Częste infekcje
- Wypadanie włosów
- Huśtawki nastroju
Po zauważeniu takich symptomów warto spróbować dostarczyć organizmowi witaminę D3. Można to zrobić poprzez krótkie wystawienie się na słońce. Wystarczy 20 minut przebywania na słońcu z odsłoniętą twarzą, ramionami i nogami bez kremu z filtrem UV. O taką „kąpiel słoneczną” warto troszczyć się codziennie, a w miesiącach pozbawionych słońca (od września do marca) stosować suplementację.