Poronienie jest zjawiskiem występującym często. Szacuje się, iż może dotyczyć ono nawet 15% wszystkich ciąż. Najczęściej ma ono miejsce w pierwszych ośmiu tygodniach ciąży. Jeżeli do poronienia dojdzie, warto wykonać badanie płci po poronieniu. Wykonuje się je przede wszystkim w przypadkach, gdy szpital nie mógł sam określić płci, ze względu na zbyt wczesny wiek płodu. Na pytanie w jakim celu wykonać badanie, ile ono kosztuje oraz gdzie można je zrobić, odpowiemy w poniższym artykule.
Do czego jest potrzebne badanie płci po poronieniu?
Gdzie można zrobić badanie płci po poronieniu?
Ile kosztuje badanie płci po poronieniu?
Ile czeka się na wynik badania płci po poronieniu?
Do czego jest potrzebne badanie płci po poronieniu?
Badanie płci po poronieniu oraz jej znajomość daje rodzicom pewne prawa. Przede wszystkim dzięki niemu, możliwe jest wydanie Karty Martwego Urodzenia. Jest ona niezbędna celem zarejestrowania zmarłego dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Gdy dziecko zostanie zarejestrowane w Urzędzie, rodzice mogą odebrać z kolei akt urodzenia. Jest on konieczny, aby móc skorzystać z takich praw jak urlop macierzyński czy zasiłek pogrzebowy.
Gdzie można zrobić badanie płci po poronieniu?
Badanie płci po poronieniu wykonać można w prywatnym laboratorium. Aby móc je zlecić, konieczne jest posiadanie próbki tkanek dziecka, które wydaje szpital, po zgłoszeniu faktu chęci wykonania badań. Próbka powinna zostać wydana rodzicom w specjalnym pojemniku. Jeżeli natomiast poronienie miało miejsce w domu, kobieta może sama zabezpieczyć próbkę. W takim wypadku warto pamiętać o zachowaniu higieny i ostrożności.
Ile kosztuje badanie płci po poronieniu?
Badanie płci po poronieniu nie można wykonać przy refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Cena badania płci po poronieniu w prywatnym laboratorium wynosi około 400 złotych. W cenę często jest także wliczony kurier, który może odebrać próbkę od pacjentki lub ze szpitala i zawieźć ją do wybranego laboratorium.
Ile czeka się na wynik badania płci po poronieniu?
Oczekiwanie na wynik maksymalnie kilkanaście dni. Najczęściej nie trzeba jednak czekać dłużej niż kilka dni roboczych. Dzięki krótkiemu czasowi oczekiwania, rodzice mogą szybko poznać płeć oraz skorzystać ze swoich praw.