Pogrzeb dziecka po poronieniu

Pogrzeb dziecka po poronieniu może odbyć się wtedy, kiedy rodzice odbiorą ze szpitala kartę zgonu lub kartę martwego urodzenia. Ten drugi dokument umożliwia również rejestrację dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, a co za tym idzie – odbiór zasiłku pogrzebowego oraz urlop macierzyński. O chęci organizacji pogrzebu należy powiadomić personel w szpitalu.

Pogrzeb dziecka po poronieniu

  1. Pogrzeb dziecka po poronieniu: karta zgonu
  2. Pogrzeb dziecka po poronieniu: karta martwego urodzenia
  3. Pogrzeb dziecka po poronieniu: jak go zorganizować?
  4. Pogrzeb dziecka po poronieniu: zasiłek pogrzebowy

Pogrzeb dziecka po poronieniu: karta zgonu

Kartę zgonu otrzymywana jest w momencie, w którym nie jest znana płeć dziecka. Na jej podstawie rodzice mogą dokonać pochówku, jednak bez uzyskania pełnych praw, czyli m.in. odebrania zasiłku pogrzebowego.

Pogrzeb dziecka po poronieniu nie wymaga określania płci ani rejestracji dziecka i może być wykonany niezależnie od tego, w jakim tygodniu doszło do poronienia. Należy pamiętać, aby uprzedzić personel szpitala o chęci zorganizowania pochówku.

W art. 11 ust. 5 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych [Dz.U. 1959 nr 11 poz. 62] czytamy:

Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych

 

Pogrzeb dziecka po poronieniu: karta martwego urodzenia

Karta martwego urodzenia wydawana jest wtedy, kiedy płeć dziecka została określona. Umożliwia ona nie tylko dokonanie pochówku, ale również rejestrację dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz odebranie później zasiłku pogrzebowego (4000 złotych) i urlopu macierzyńskiego (56 dni).

Karta martwego urodzenia przekazywana jest przez szpital do USC w ciągu 1 dnia. Personel może wydać ją również rodzicom, którzy muszą przekazać ją do urzędu w ciągu 3 dni. USC przekazuje rodzicom akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Zobacz wzór karty martwego urodzenia >

Ustalenie płci może nastąpić w szpitalu zaraz po poronieniu albo – jeśli do poronienia doszło przed 16. tygodniem ciąży – po przeprowadzeniu badań genetycznych. Pozwolą one na określenie płci dziecka niezależnie od tygodnia, w którym doszło do utraty ciąży. Czytaj więcej o badaniu płci po poronieniu >

Pogrzeb dziecka po poronieniu: jak go zorganizować?

Po odebraniu karty zgonu lub karty martwego urodzenia (oraz zarejestrowaniu dziecka w USC) przedstawiciel domu pogrzebowego może odebrać ciało dziecka ze szpitala. Następnie należy ustalić szczegóły z wybranym domem pogrzebowym i zarządcą cmentarza, na którym będzie pochowane dziecko.

Można zdecydować o pochowaniu dziecka w mogile wspólnej lub grobie rodzinnym czy na nowym miejscu. Ceremonia pogrzebowa może odbyć się, zgodnie z życzeniem rodziców, z udziałem księdza lub mistrza ceremonii, na cmentarzu komunalnym lub tym przy kościele. Mogą oni zdecydować się również na przeprowadzenie mszy pogrzebowej lub wyłącznie krótkiej modlitwy nad grobem.


Zobacz też:

grób dzieci utraconych

Grób Dzieci Utraconych

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy ze swoich praw po poronieniu i nie wie, że jest możliwe pochowanie dziecka po poronieniu. Okazuje się, że każda para po utracie dziecka może skorzystać z tego przywileju – na wielu cmentarzach w Polsce … Czytaj dalej

113 komentarzy

Pogrzeb dziecka po poronieniu: zasiłek pogrzebowy

Po pochowaniu dziecka i zorganizowaniu pogrzebu rodzice mogą złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje im zasiłek w wysokości 4000 złotych, niezależnie od kosztów pogrzebu.

Należy jednak pamiętać, że do odebrania zasiłku konieczna jest wcześniejsza rejestracja dziecka w USC i przedstawienie jego aktu urodzenia (z adnotacją o urodzeniu martwym).

Do ZUS-u konieczne jest złożenie nie tylko wniosku, ale również paragonów i faktur, które udokumentują organizację pogrzebu. Wniosek i wszystkie dokumenty składa się do 12 miesięcy od dnia poronienia.


Zobacz też:

Oceń

7 thoughts on “Pogrzeb dziecka po poronieniu

  1. Witam czy dziecko rejestruje się w Usc w mieście w którym jest szpital i w którym dzieckobedzie pochowane np. w wspólnej mogile czy w usc gdzie mieszkamy lub jesteśmy zameldowani ?

    • Dzień dobry, dziecko rejestruje się w mieście, w którym znajduje się szpital (w którym doszło do poronienia).

  2. W Szczecińskim szpitalu pielęgniarka twierdzi, że nie mogę zorganizować pogrzebu, jeśli nie znam płci dziecka.

    • Dzień Dobry Pani Kamilo.

      Jednym z praw, które przysługują Pani po poronieniu jest możliwość pochowania dziecka bez względu na jakim etapie doszło do straty, nawet jeśli płeć dziecka jest nieznana. Wymagana jest Karta Zgonu. Po dokonaniu pochówku, jeśli płeć dziecka jest nieznana nie należy odbiór zasiłku pogrzebowego.

      Pozdrawiamy
      serwis poronilam.pl

  3. Dzień dobry,
    Czy pochówek można organizować tuż po wydaniu aktu urodzenia dziecka z adnotacją zgonu czy trzeba poczekać, aż będą wyniki histopatologii, gdyż dopiero oddają ciało?

    • Dzień Dobry

      Aby dokonać pochówku nie musi Pani czekać na wynik histopatologii. Można do dokonać pochówku na podstawie aktu zgonu

      • Dziękuję za informację. Czy to znaczy, że cialo dziecka już jest do odebrania a do histopatologii pobierają tylko próbki? Dlatego nie muszę czekać na wyniki. Myślałam że zabierają cale ciałko do badań to był 9 tydzień i dopiero po wynikach mogłabym Je odebrac. Niestety nie mogę dodzwonic się do szpitala aby uzyskać informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *